Trump Kellik İçin Cinsel Yan Etkileri Olan İlacı Kullanıyor

Başkan Donal Trump‘ın özel doktoru ABD başkanı Trump’un son zamanlarda finasteride, adlı erkek tipi kellik mücadele için kullanılan bir ilaç aldığını söylediği ortaya çıktı. Bu ilaç yan etkilerinden dolayı daha önce sıkça basında yer almıştı.

Yaklaşık 1.370 dava finasteride pazarlayan Merck şirket aleynhine sonuçlandı.

Şirkete karşı açılan davalarda özellikle bu ilacın cinsellik açısında çok önemli yan etkileri olduğu iddia edildi. kellik ilacı finasteride’yi pazarlayan Merck fieması bu iddialar karşısında suskun kalmayı tercih etti.

Merck markası Propecia, finasteride ilaçını 1-miligram formülasyonu altında  satıyor. Bu erkek tipi saç dökülmesinin tedavisi için reçete ile alınabiliyor. Onun büyük kardeşi, Proscar, yaygın prostat büyümesi veya prostat hiperplazisi ile ilişkili semptomların tedavisi için reçeteyle 5 mg olarak satılıyor. Piyasaya çıktığından bu nyana 1 milyondan fazla Amerikalının bu ilacı reçeteyle aldığı belirtiliyor.

Bazen post-finasterid sendrom olarak adlandırılan potansiyel belirtilerin takımyıldızı, cinsel, fiziksel ve psikolojik değişiklikleri içerebilir. Bunlardan, cinsel yan etkiler belki de en yoğun olarak rapor edilmektedir. Aslında, 2012 yılında, Gıda ve İlaç İdaresi ilaç “libido bozuklukları, ejakülasyon bozuklukları ve ilacın kesilmesinden sonra da devam orgazm bozukluğu ile ilişkili olabileceğini uyarmak ilaçlar için bir etiket değişikliği yapılması gerektiğini açıkladı. “

0 Comments