Trump Protesto Yürüyüşü Yapan Kadınlarla Dalga Geçti

Amerika Başkanı Donald Trump, dün ülke genelinde yüz binlerce kişinin katıldığı protesto eylemlerine alaylı bir üslupla tepki gösterdi. Trump bundan kısa süre sonra ise bu sefer, barışçıl gösterilerin demokrasinin ana karakteki olduğu açıklamasında bulundu.

Trump, seçim kampanyasından bu yana en sık kullandığı sosyal medya platformu olan Twitter üzerinden bu sabah, “Protestoları izledim ama bana öyle geliyor ki daha yeni seçim oldu” şeklinde mesaj paylaştı. Trump mesajında, “Bu insanlar neden oy kullanmadı?” diyerek, protestolara katılanların seçimlerde oy kullanmadığını da savundu.

Washington’da dün pop yıldızı Madonna, aktris Scarlett Johansson, feminist ikon Gloria Steinem ve diğer birçok ünlünün de katıldığı Kadınlar Yürüyüşü’nde, Amerika’nın 45. başkanı olarak önceki gün yemin ederek görevine resmen başlayan Donald Trump protesto edilmişti.

 

Trump bu tweet mesajından iki saat sonra ise yine Twitter’da bu sefer, “Barışçıl protestolar demokrasimizin ana karakteri. Her zaman aynı görüşü paylaşmasam bile insanların görüşlerini ifade etme özgürlüğünü kabul ediyorum” diye yazdı.

Donald Trump ayrıca, televizyonları başında yemin törenini izleyenlerin sayısından övgüyle bahsederek, “İzlenme oranı rakamları açıklandı: 31 milyon kişi yemin törenini izlemiş, 4 yıl öncekinden 11 milyon fazla” ifadesini kullandı.

Televizyon izlenme oranlarını ölçen Nielsen şirketinin açıkladığı rakamlara göre, Trump’ın yemin törenini 30,6 milyon kişi izledi. Bir önceki Başkan Barack Obama’nın 2013 yılındaki yemin törenini izleyenlerin sayısı ise 20.6 milyondu. Ancak Obama’nın ilk dönemindeki yemin törenini ise 37.8 milyon kişi izlemişti. Amerika’da yeni bir başkan göreve başladığında izlenme oranları da genelde daha yüksek oluyor. Bugüne kadar bir yemin töreninin en fazla izlenme rekoru 1981 yılında, Ronald Reagan görevi resmen devralırken kaydedilmişti. O gün yemin törenini 41.8 milyon kişi izlemişti.


Töreni kaç kişi izledi tartışması

Trump dün CIA karargahını ziyaretinde medyayı yemin törenini izleyenlerin sayısını yanlış yansıtmakla suçladı. Amerika’daki çok sayıda medya kuruluşu, “National Mall” olarak bilinen Kongre önündeki uzun parkta Obama’nın 2009 yılındaki yemin töreniyle Trump’ın yemin törenini izleyenleri havadan gösteren fotoğrafları karşılaştırmıştı. Fotoğraflarda Obama’nınkideki kalabalığın aksine Trump’ın töreni sırasında parkta geniş boşluklar dikkat çekiyor.

Trump, “Bir milyon, 1,5 milyon kişi var gibi görünüyordu. (Haberler) Yalan” derken, bu açıklamadan kısa süre sonra da Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer bu sefer kameralar karşısına geçerek, “Bu, bugüne kadar bir yemin törenine katılan en büyük kalabalıktı, nokta” diye konuştu.

81 Comments