Trump Suriye’deki Saldırıdan Obama’yı Sorumlu Tuttu

Başkan Donald Trump, Suriye’deki kimyasal saldırıyı kınayarak, bu eylemlerin bir önceki Obama yönetiminin ‘zayıflığı ve iradesizliğinin’ bir neticesi olduğunu savundu.

Trump Suriye’nin İdlib kentinde onlarca kişinin ölümüne yol açan saldırıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Suriye’de bugün kadın ve çocuklar dahil masum insanlara karşı girişilen menfur kimyasal saldırı, medeni dünya tarafından görmezden gelinemez” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı şöyle devam etti:

“Beşar Esat rejiminin bu çirkin eylemleri, bir önceki yönetimin zayıflığı ve iradesizliğinin bir neticesi. Başkan Obama 2012’de kimyasal silahların kullanımına karşı ‘kırmızı çizgi’ ilan etmişti ve sonrasında hiçbir şey yapmadı.”

Trump, ABD olarak dünya genelindeki müttefikleriyle birlikte, bu ‘tahammül edilmez’ saldırıyı kınadıklarını vurguladı.

Suriye’deki saldırıyla ilgili olarak ABD yönetiminden bir açıklama da Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’dan geldi.

Tillerson yazılı açıklamasında, İran ve Rusya’yı eleştirdi. İran ve Rusya’nın da bu ölümlerde büyük bir ahlaki sorumluluk taşıdığını belirten Tillerson, bu iki ülkeye Suriye rejimi üzerinden nüfuzunu kullanmaları çağrısında bulundu.

ABD’nin İdlib’de kimyasal silahlarla düzenlenen saldırıyı güçlü bir şekilde kınadığını kaydeden Tillerson, bunun, sadece son bir ay içerisinde bu tür silahların kullanıldığı iddia edilen üçüncü vaka olduğuna dikkati çekti.

Tillerson, Beşar Esat’ın ‘zalim ve arsız bir barbarlıkla’ hareket ettiğini belirterek, “İran ve Rusya dahil onu savunanlar ve destekleyenler, Esat ya da onun niyetleri hakkında bir yanılgıya düşmemeli. Kendi halkına karşı kimyasal silahlarla saldıran herhangi bir kişi, insan ahlakını hiçe saymaktadır ve sorumlu tutulmalıdır” dedi.

Suriye’de şu anda yedinci yılına giren iç savaşta gerçek bir ateşkese ihtiyaç duyulduğunu ve bölgedeki silahlı savaşçıların destekçilerinin de ateşkese uyulmasını sağlaması gerektiğini kaydeden Tillerson, şöyle devam etti:

“Rusya ve İran’ı bir kez daha, Suriye rejimi üzerindeki nüfuzlarını kullanmaya ve bu tip korkunç bir saldırının tekrar yaşanmamasını garanti etmeye çağırıyoruz. Astana’da müzakere edilen ateşkeste kendilerini garantör ilan eden iki ülke olarak Rusya ve İran da bu ölümlerin büyük bir ahlaki sorumluluğunu taşımaktadır.” VOA

2 Comments

  • vreyro linomit Reply

    25 February 2021 at 16:41

    Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

  • vreyro linomit Reply

    26 February 2021 at 10:01

    There are definitely a number of particulars like that to take into consideration. That could be a nice level to bring up. I offer the ideas above as normal inspiration however clearly there are questions just like the one you convey up where crucial factor can be working in sincere good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, however I’m certain that your job is clearly identified as a fair game. Both girls and boys feel the affect of only a moment’s pleasure, for the remainder of their lives.

Leave a Comment