Trump ve Clinton Adaylığa Adım Adım Yaklaşıyor

hhillCumhuriyetçi ve Demokrat partilerin başkan aday adayları, Donald Trump ve Hillary Clinton dün yapılan New York eyaleti önseçimlerinde rakipleriyle aralarındaki farkı önemli ölçüde açtı.

Emlak milyarderi Trump henüz resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçi seçmenin oylarının yüzde 60’ını alırken, kendisini yüzde 25’le Ohio Valisi John Kasich ve yüzde 15’le Texas Senatörü Ted Cruz izliyor.

Yüzde 58 oy alan eski Dışişleri Bakanı Clinton ise rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders’a bu eyalette yüzde 16 fark attı.

Aday adayları partilerinin temmuz ayında yapılacak kurultayları öncesinde yeterli sayıda delege toplayarak Kasım’daki Başkan seçimlerinde partilerinin adaylığını garantilemeye çalışıyor.

New York’un 95 delegesinin tamamına yakınını alan Donald Trump, en yakın rakibi Ted Cruz’un 845 delege önüne geçti. Cruz 559 delegede kalırken, Ohio Valisi Kasich yalnızca 147 delegeye sahip. Cumhuriyetçi Parti adaylarının nihai parti adaylığını 18 Temmuz’daki kurultaydan önce garantilemesi için en az 1237 delegeyi kazanması gerekiyor. Ancak uzmanlar Trump’ın kurultay öncesinde bu rakamı elde etmesini beklemiyor.

Önseçim sonuçlarının ortaya çıkmasından sonra New Yorklu seçmenlerine teşekkür eden Trump, kendisinin parti adaylığını garantileyebilecek tek Cumhuriyetçi olduğunu, rakibi Ted Cruz’un matematiksel anlamda yarışı kaybettiğini öne sürdü.

Trump’ın rakipleri Cruz ve Kasich, partinin ve siyasetin yabancısı olan rakipleri önseçimlerde önde gitse de Cumhuriyetçi Parti Kurultayı’nda açık oylamanın ikinci turunda Trump’ın elindeki delegeleri geri kazanmaya çalışacak. Ancak Trump delege kazanmanın seçimle adil olacağını savunuyor.

Cruz önseçimlerden sonra yaptığı açıklamada ise kendini Demokrat Parti’nin ikinci adayı Bernie Sanders’a benzereterek, kendisinin de Sanders gibi bir “aykırı aday” olduğunu, kendisinin de Sanders gibi aynı teşhisi koymakla birlikte farklı tedavi yöntemi önerdiğini savundu.

Ancak Demokrat Parti’de de matematik hesapları, Sanders’ın parti adaylığını garantilemesi konusunda son derece zorlu bir yolda olduğunu ortaya koyuyor.

Hillary Clinton, iki dönem senatörlük yaptığı New York’tan kazandığı son delegelerle birlikte 1887 delegeyi garantilemiş durumda. Clinton’un bir diğer avantajı da kendisine destek sözü veren ve Demokrat Parti’nin lider kadrosundan oluşan süperdelegeler. Demokrat Partili aday adaylarının nihai adaylığı garantilemesi için en az 2383 delege gerekiyor.

Clinton’u 1174 delegeyle izleyen Sanders, iyimserliğini yitirmedi ve dün önseçimlerden sonra yaptığı konuşmada, rakibinin sinirlerinin bozulduğunu öne sürdü, genç ve tutkulu seçmen kitlesinin Demokrat Parti’ye potansiyel bir yarar sağladığını savundu. Sanders bu seçmen potansiyeliyle kasım ayındaki seçimlerde yalnızca Beyaz Saray değil, Amerikan Senatosu ve Temsilciler Meclisi’ni de kazanabileceklerini söyledi.

Ancak Clinton, zafer konuşmasında tepkisini Sanders’a yöneltti ve rakibini bölücü bir kampanya yürütmekle suçladı.

New York eyaleti, Amerika’da Ocak 2016 sonunda başlayan önseçim yarışında önemli bir kilometre taşı. New York Demokratlar açısından ikinci, Cumhuriyetçiler açısındansa en fazla delege sayına sahip üçüncü eyalet. Cumhuriyetçi Parti’nin delegelerinin tamamına yakınını toplamayı başaran Donald Trump New Yorklu. Aynı zamanda Demokrat Parti cephesindeyse Hillary Clinton, Senato’da iki dönem bu eyaleti temsil etti. Yine rakibi Bernie Sanders da, doğma büyüme bir New Yorklu. Bu eyalette rakiplerine fark atan Trump ve Clinton, parti adaylığını garantileme yönünde önemli adım atmış durumda.

10 Comments