Trump’ı Protesto Eden ABD’li Yönetmenden Hepimiz Müslümanız Pankartı

kkkkABD’li belgeselci Michael Moore, “Müslümanlar ülkeye girmesin” diyen Cumhuriyetçilerin başkan aday adayı Donald Trump’ı protesto etti.

Bianet’in haberine göre, elinde “Hepimiz Müslümanız” yazılı bir pankartla New York’taki Trump Tower önüne giden Moore, polis gelip oradan ayrılmasını söyledikten sonra Trump’a bir mektup yazdı. Moore, mektubu okuyan herkese “Hepimiz Müslümanız” yazdıkları pankartlarla resim çektirip sosyal medyada WeAreAllMuslim hashtagi ile paylaşma çağrısı yaptı ve “Bay Trump, bu fotoğrafların hepsini web sayfama koyacağım ve size yollayacağım. Aramıza katılmaktan çekinmeyin” dedi.

Mektubun başında 1998’de katıldıkları bir talk şov öncesi Trump’ın kendisini programda madara etmemesini rica ettiğini ve ilk tanışmalarının böyle gerçekleştiğini anlatan Moore, mektuba şöyle devam etti:

“Ve şimdi 2015’teyiz. Diğer birçok beyaz öfkeli adam gibi, sen de seni yakalamak için ortaya çıkan öcüden korkuyorsun. Bu öcü, senin kafanda Müslümanlar. Sadece öldürenler değil, tüm Müslümanlar.

Maalesef Donald, sen ve destekçilerin Amerika’nın bugünkü haline benzemiyorsunuz. Biz öfkeli beyaz adamların ülkesi değiliz. Al sana saçlarını uçuracak bir istatistik: Seneye devlet başkanını seçmek için oy kullanacakların yüzde 81’i kadınlar, beyaz olmayanlar ve 18-35 yaş arası gençlerden oluşuyor. Diğer bir deyişle, sen değiller. Ve senin ülkelerini yönetmeni isteyen insanlar değiller.

Dolayısıyla umutsuzluk ve çılgınlık içinde, Müslümanların bu ülkeye girişinin yasaklanması için çağrı yapıyorsun. Ben, ırk, mezhep ve renk ayrımı yapmaksızın, hepimizin kardeş olduğu bilinciyle yetiştirildim. Bu da şu anlama geliyor, Müslümanları yasaklamak istiyorsan, önce beni yasaklaman gerekiyor. Ve diğer herkesi.

“Hepimiz Müslümanız.

Tıpkı hepimiz Müslüman, hepimiz Katolik ve Yahudi, siyah ve beyaz, ve aradaki tüm tonlar olduğumuz gibi. Hepimiz tanrının çocuklarıyız (ya da doğanın ya da neye inanıyorsanız), insan ailesinin bir parçasıyız ve söyleyeceğiniz ya da yapacağınız hiçbir şey bu gerçeği zerre kadar değiştiremez. Eğer bu Amerikan kurallarıyla yaşamaktan hoşlanmıyorsan, kulelerinden herhangi birinde bir odaya girmeye, orada oturmaya ve söylediklerin hakkında düşünmeye ihtiyacın var.

Ve geri kalanımızı rahat bırakın ki biz de merhametli ve güçlü (en azından bir talk şov koltuğunda yanında beysbol şapkasıyla oturan bir adamdan korkmayacak kadar güçlü) gerçek bir devlet başkanı seçebilelim. Donny, sen o kadar da bıçkın değilsin ve seneler önce gerçek seni yakından tanımış olmaktan memnunum.

“Hepimiz Müslümanız. Bununla yüzleş.”

1 Comment