“Trump’ın İran’ı Cezalandırması Petrol Fiyatlarını Yükseltiyor”

ABD Başkanı Donald Trump, OPEC’i yükselen petrol fiyatlarına karşı suçluyor, ancak analistler, İran’a yönelik yaptırımlarının büyük ölçüde ham pazarda bir yükselişi körüklediğini söyledi.

OPEC’in fiyatları düşürmek için çıktıyı artırmaya karar vermesinden sadece birkaç gün sonra, Dışişleri Bakanlığı, İran’ın ihracatının çoğunu Kasım ayına kadar ortadan kaldıracak bir politikayı açıklayarak ham petrol fiyatlarını yükseltti.

Başkan Donald Trump, bu hafta OPEC’e yönelik saldırılarını  Twitter’dan yeniledi ve kartelin yükselen petrol hedef aldı. Ancak analistler, Trump ‘un ülkenin enerji ihracatını hızla keserek cezalandırmaya çalıştıkları yönündeki çabaların gerçekten petrol ve akaryakıt fiyatlarının daha yükselttiği yönünde yorumlarda bulunuyor.

 

Çarşamba günü Trump, Suudi Arabistan’ın hakim olduğu 14 üyeli petrol kartelinin OPEC’in yükselen petrol fiyatlarını telafi etmek için adımlar atmasını emretti. Grubun, küresel ham petrol tüketimini daraltmak için üretimi kapamadaki 1 yıllık politikasına atıfta bulunarak, grubun “fiyatları arttırdığını” söyledi.

Ancak, bazı analistler ve bankalar en son petrol fiyatlarındaki artış için katalizörün Trump’ın dünyanın beşinci en büyük ham üreticisi olan İran’ı cezalandırma çabaları olduğunu söylüyor. OPEC’in üretimi artırmaya karar vermesinden sadece günler sonra, Dışişleri Bakanlığı petrol fiyatlarının İran’ın ham ihracatının çoğunu Kasım ayına kadar silmeyi hedeflediğini belirterek yükseltti.

O zamandan beri ABD ham petrolü yaklaşık yüzde 7 oranında arttı ve Kasım 2014’ten bu yana ilk kez 75 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Ham petrol, benzin maliyetinin yaklaşık yarısını oluşturuyor.

Bu politika, dünyayı genellikle sonbaharda aldıkları benzinli fiyat düşüşü Amerikalıların fszlasıyla ile tehdit ediyor. .

Amerikalılar, tarihi petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle, düşük yakıt maliyetlerinden yararlanarak gaz faturalarını artırıyorlar. Düzenli benzin galon için ulusal ortalama şimdi bir yıl önceile karşolaştırıldığında 2,23 dolar ile  2.87 dolar seviyesinde bir fark görülüyor. ABD petrol geliri bu yıl yaklaşık yüzde 18,5 oranında artış gösterdi ve Trump göreve başladığından beri yaklaşık yüzde 39 arttı.

Morgan Stanley, Pazartesi günü uluslararası benchmark Brent ham petrol tahminini önümüzdeki altı ay içinde 7,50 dolardan 85 dolara  yükseltti.Trump’ın Venezüella ve Angola gibi yerlere düşen çıkışları daha da kötüleştiren, daha sert olan İran politikasına ilişkin revizyonu pekiştirdi.

Lipow Oil Associates’in başkanı Andrew Lipow, Jeopolitik zemin göz önüne alındığında, ham petrol fiyatları, Amerikalıların genellikle sonbaharda kullandıkları benzin fiyatlarındaki mevsimsel düşüşü telafi edecek kadar artabileceğini söyledi.

Brent ham petrolü varil başına 10 dolardan 90 dolara yükselirse, düzenli bir benzin galonunun maliyeti bugünkü ulusal ortalamanın üstünde. Aynı şey jet yakıtı ve ülkenin nakliye filosuna güç veren dizel için de geçerli.

“Sonuç olarak, tüketicinin uçak biletleri için daha fazla ödeme yapması bekleniyor” dedi. “Daha yüksek dizel fiyatları, mal ve hizmetler için daha yüksek fiyatlarda tüketiciye geçecek.”

GasBuddy’deki kıdemli petrol analisti Patrick DeHaan, Amerikalıların, Trump’ın İran üzerindeki sert tavrı gibi yükselen petrol piyasası faktörleri nedeniyle bu sonbaharda gaz fiyatlarında normalden daha az düşüş görmelerini bekliyor.

ABD hükümetinin Enerji Enformasyon İdaresi geçtiğimiz günlerde mayıs ayı sonunda 2.96 dolara yükseldikten sonra ulusal ortalama petrol fiyatının 3 dolarlık  bir galonu ihlal etmeyeceğini tahmin ediyor. Ancak bazı analistler bu konuda ikna olmadı.

 

Suudilerin, Trump’ın son zamanlarda günde 2 milyon varil üretim kapasitesine sahip olma talebini karşılayabileceği de kesin değil. Trump başlangıçta Kral Salman bin Abdulaziz Al Suud’un kabul ettiği önerisini sunarken, Beyaz Saray daha sonra Suudi Arabistan’ın gerekli olduğunu ancak OPEC’in diğer üyeleriyle görüştükten sonra, daha fazla tedarik zamlarına karşı çıkmasından sonra,  boş kapasitesine dokunacağını açıkladı.

 

CNBC’ye verdiği demeçte RBC Capital Markets’ın küresel ticaret stratejisi başkanı Helima Croft,” Suudi Arabistan üretimini kesinlikle artırabiliyorken, 2 milyar bp pompalamak, “Suudi’nin yedek kapasitesinin en büyük kamu testi olacak ” dedi.

Trump’ın İran politikası ‘riskli’
OPEC, Rusya ve diğer bir çok petrol üreticisi, Ocak 2017’den bu yana fiyatlarını 12 yılın en düşük seviyelerine çeken bir petrol piyasası krizine son vermeleri için sınırlandırdı, yüzlerce ABD’li enerji şirketini iflas ettirdi ve petrolcüler üzerindeki baskıyı artırdı.

Söz konusu strateji petrol fiyatlarının toparlanma için istikrarlı bir yol üzerinde durmasına karşın, Mayıs ayında Trump’ın 2015 İran nükleer anlaşmasını terk etmek ve ülkedeki yaptırımları yeniden tesis etmek için aldığı karar öncesinde iyileşme hızlandı. Petrolün maliyeti son üç ayda yüzde 14’ün üzerinde artış gösterdi ve Brent ham petrolü yaklaşık altı yılda en büyük çeyrek kazançlarını telafi etti ve ABD ham petrol iki yılın en iyi çeyreğini gördü.

ABD Dışişleri Bakanlığı, petrol alıcılarının İran ham petrolünü Kasım ayında ithal etmeyi durdurduğunu söylediklerini açıkladıktan sonra,  son dört gün içinde 6 dolarlık bir zarar olduğu belirtildi.. Trump, alıcıların alımlarını kademeli olarak azaltmalarına izin vereceğini tahmin eden pazarı şokyaşadı.

 

23 Comments