Kuzey Kore Liderine Çin Savaş Uçakları Eşlik Edecek

Bu haber Türkiye’de sadece istanbulpost.com.tr’de var!

Singapur’da Trump’la “nükller”  toplantısı gerçekleştirecek olan, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Çin askeri uçakları eşlik edecek.

Güney Kore’li askeri bir kaynağın Çin basınına verdiği bir demece göre, ABD Başkanı Donald Trump’la  Singapur’da resmi bir toplantı gerçekleştirecek olan, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Çin askeri uçakları eşlik edecek.

Yapılan açıklamaya göre, Kuzey Kore Lideri, Çin hava sahasından geçerken, Çin Hava Kuvvetleri Singapur’daki toplantı için Kuzey Kore liderine eşlik etmesi için savaş jetlerini havalandıracak.

Kaynak,  “Çin eskortu sağlıyorsa, Çin’in, Kim rejimini güçlü bir şekilde desteklediği, ABD-ROK ittifakına yönelik bir mesaj olabilir” dedi.

Kuzey Kore lideri Kim‘in, kişisel güvenliğiyle ilgili paranoyak olduğu biliniyor.

Kuzey Kore Yüksek Muhafız Komutanlığından Kim Yun Keol “Korunanların sayısı ve Kim’in seyahat yolları, Kuzey Kore’nin Singapur’daki en büyük güvenlik sorunu olacak” dedi.

Kynaklar, “Kim Jong-un özellikle daha güvenli olacağını düşündüğü için Singapur’a giderken , Çin hava sahasını kullanıyor,Çin’de Singapur’a giderken korunmasını sağlıyor” dedi.

Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan Perşembe günü iki günlük bir ziyaret için Kuzey Kore’nin Başkenti Pyongyang’a seyahat etti zirve ile ilgili hazırlıklar yapıldı.

Singapur hükümetinden yapılan açıklamaya göre, Balakrishnan, Kuzey Kore mevkidaşı Ri Yong-ho,  Yüce Halk Meclisi başkanı ve ülkenin devlet başkanlığı başkanı Kim Yong-nam ile bir araya gelecek.

Balakrishnan’ın ziyareti sırasında özel güvenlik düzenlemeleri tartışılacak ve  gerekli tedbirler alınacak.

Güney Koreli askeri yetkiler ise üçüncü bir ülkeye giderken, jetlerin yabancı bir liderin uçağına kadar eşlik etmesinin yaygın olmadığı yorumlarında bulundu. Yetkili “Teorik olarak Singapur hükümetinin, Singapur havasahasına girdiğinde Kim’in uçağına eşlik etmesi görevi olaması gerekir” yorumlarında bulundu.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

848 Comments