Trump’un İlaç Firmalarıyla İmtihanı

  ABD Başkanı Trump’ın ilaç fiyatlarını düşürmek için yeni planını belirlediği günden beri, İlaç sanii  hisse senetleri, çok etkilendi. Bu da Wall Street’in Trump’un planının işe yaramayacağının düşünmesi neden oldu..

Bu yılın başlarında Trump, ilaç üreticilerinin, şikayet ettikleri yüksek fiyatlardan kurtulacağını açıkladı ve hükümetin ilaç  satın alırken daha agresif bir şekilde teklif vereceğini söyledi. Ancak, gecikmeden sonra 11 Mayıs’ta açıklanan ilaç fiyatlarını düşürmeye yönelik resmi planı ile ilgili, pek çok uzman, etkili olacağına inanmadığını  söylüyor.

Ülkedeki en büyük ilaç satıcısı Medicare‘in ilaç sağlayıcılarla pazarlık etmesine izin verecek yeni bir yasa yapıldı , ancak federal yasa, dev kuruluşun ilaç fiyatları için müzakere etmesini yasaklıyor. Bunun yerine, en iyi fiyatları almak için özel sektör ortaklarına güveniyor.

Görünüşe göre bu, Trump‘un yönetiminde değişmeyecek ve Washington’da yılda 280 milyarn dolar harcayan bir endüstri için büyük bir zafer. Medicare’i pazardaki kaslarını gevşetmek için serbest bırakmak yerine Trump, rekabeti iyileştirmek ve ilaç üreticilerini müşterileri almak için fiyatları düşürmek, çeşitli reformlar ve yeni kurallar getirmeye çağırıyor. Ancak, Merck (MRK), Pfizer (PFE), Bristol-Myers Squibb (BMY) ve Eli Lilly (LLY) gibi şirketlerin hisse fiyatlarındaki artış, yatırımcıların Trump’ın planlarının gelirleri veya karları tehdit etmek için yeterince etkilemeyeceğine inandığını gösteriyor.

Trump’ın planı ABD sağlık sisteminde ilaçlarla ilgili birçok sorunu tespit ediyor: Tüketiciler tarafından liste fiyatları ve cepten yapılan harcamalar çok yüksek, Medicare ve Medicaid aşırı ödeme gibi hükümet programları ve yabancı hükümetler tarafından geliştirilen ilaçların adil paylarından daha azını ödüyorlar.

Trump’ın çözümleri, tüketicilere daha fazla bilgi sağlamak amacıyla yapılan bir düzineden fazla önlemi içeriyor, böylece  teoride, fiyatları düşürmeye zorlayacak daha fazla seçenek sunabilirler. Trump, eczacılara, hastaların bazı durumlarda şimdi yapmalarına izin verilmeyen en ucuz ilaçları almalarına yardımcı olmalarını açıkça istiyor. İlaç üreticisi teşvik ödemelerine dair kuralları sıkılaştırmak istiyor, böylece tüketiciler değil, aracılar, kazanıyor.

Trump‘a  göre elbette, şiddetli lobicilik ve endüstri muhalefetini kışkırtacak olan yeni mevzuat gerektirecekti. Diğer fikirler, Kongre faaliyetlerine gerek duymayan yeni düzenlemeleri gerçekleştirilebilir; bu süreç aynı zamanda yoğun lobi faaliyetlerine de maruz kalıyor.

Reform savunucuları, Medicare‘in ilaç fiyatlarında, özellikle de çok fazla rekabet etmeyen ve çok pahalıya mal olan ilaç için pazarlık etmesine izin veren yeni bir yasa için yıllarca çağrıda bulundu. Medicare, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki reçeteli ilaçların yaklaşık% 29’unu satın alarak, ilaç endüstrisinin en büyük müşterisi. Ancak Kongre, 2006 yılında programı reçete edilen ilaçları kapsayacak şekilde genişlettikçe, Medicare’in ilaç üreticileriyle görüşmesini yasakladı ve Medicare‘in sigorta şirketlerinin özel pazarda yaptığı gibi fiyatları düşürmek için başka adımlar atmasını engelledi. Buna karşın, Gaziler İdaresi’nin,ilaç üreticileriyle pazarlık yapmasına izin veriliyor ve ilaç için önemli ölçüde daha az ödeme yapılıyor.

Hülya karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

 

32 Comments