Türk Domateslerine El Kondu

Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor, Belarus’tan Rusya’ya kaçak olarak sokulan Türkiye menşeli domateslere el koydu.

Rosselhoznadzor yetkilileri, Pskov bölgesindeki bir kontrol noktasında Belarus’tan Rusya’ya yasak olmasına karşın sokulmaya çalışılan 20 ton domatese el koyduklarını belirtti.

Sputnik news’de yer alan habere göre, yetkililer ayrıca, domatesler için sahte belge düzenlendiğini söyledi. Yetkililerin anlattığına göre, söz konusu belgelerde ürünlerin domates değil, mantar olduğu belirtiliyordu.
Rosselhoznadzor yetkilileri, el konulan domateslere ne yapılacağına Rusya yasaları doğrultusunda karar verileceğini de ekledi.

Rusya’da, ülkeye girişi yasak olan ürünler ele geçirilmeleri hâlinde imha ediliyor.

Domates, Rusya’nın Türkiye’den alımına hâlâ izin vermediği ürünlerden biri. Türkiye’den domates alımına yönelik yasak, Türk F16’larının Kasım 2015’te bir Rus uçağını düşürmesi sonrası alınmıştı.

İlişkilerin normalleşmeye başlaması ardından Rus hükümeti Türkiye’den alınan gıda ürünlerinin bir kısmı için uyguladığı yasağı kaldırdı. Fakat domates, salatalık, elma, armut ve çilek gibi ürünlere yönelik yasaklarsa hâlâ geçerli.

6 Comments