Türkiye ABD’den Yüz Milyonlarca Dolarlık AMRAAM Füzeleri Alacak!

981228-F-6082P-996	Armament Technician Senior Airman Hector Huguet checks an AIM-120 Advanced Medium Range Air-to-Air Missile, or AMRAAM, on an F-16CJ Fighting Falcon before it takes off from Incirlik Air Base, Turkey, on Dec. 28, 1998, for a mission supporting Operation Northern Watch.  Northern Watch is the coalition enforcement of the no-fly-zone over Northern Iraq.  Huguet  is attached to the 23rd Expeditionary Fighter Squadron.  DoD photo by Staff Sgt. Vince Parker, U.S. Air Force.  (Released)ABD Savunma Güvenlik ve İşbirliği Dairesi, Türkiye’nin çok sayıda gelişmiş AMRAAM füzesi satın almak için talepte bulunduğunu açıkladı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı için alınan füzeler F-35 ve F-16’larda kullanılacak. DSCA, daha önce Türkiye’nin çok sayıda denizaltı torpidosu talep ettiğini açıklamıştı. Türk askeri kaynaklar da bu alımı doğruladı. ABD Kongresi’nin onayına satışla ilgili çarpıcı ayrıntılar da yer alıyor. Füzelerin nerede kullanılacağı da açıklandı.

F-16 VE F-35’LER İÇİN

Alınacak füzeler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine 2018’de girecek hayalet uçak F-35’lerde kullanılacak. Füzeler gerekli olması durumunda envanterdeki F-16’lara takılacak. Türkiye 145 adet orta menzilli havadan-havaya AMRAAM füzesi, 40 adet ateşleyici, 10 adet füze yönlendirme sistemi için ABD’ye 320 milyon dolar ödeyecek. ABD Senatosu’na gönderilen onay isteğinde “füzelerin NATO üyesi olan Türkiye’nin deniz ve kara sınırlarından gelecek hava tehditlerine karşı kullanılabileceği” belirtildi.

 

DSCA açıklamasında, “Türkiye, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasında ABD’nin ortağı. Bu NATO müttefikimizin, bölgede kabul edilebilir bir askeri dengeye katkıda bulunacak şekilde güçlü ve hazır bir savunma imkan ve kabiliyeti geliştirmesi ve bunu korumasına destek verilmesi, ABD’nin ulusal çıkarı için hayatı önem taşıyor” denildi.

SURİYE’Yİ VURAN FÜZELER

Suriye’ye ait bir askeri helikopter, geçen yıl Türk savaş uçaklarının kullandığı bu füzelerle düşürüldü. Mart’da düşürülen Suriye savaş uçağını da aynı tipteki füzeler vurdu. 20 ülkenin envanterinde yer alan bu füzelerden Türk Hava Kuvvetleri’nin elinde de var. Ancak, alınan füzelerle bu sayı daha da artırılıcak. AMRAAM füzeleri savaş uçaklarından fırlatılarak diğer hava araçlarını vurmaya yarıyor.

63 Comments

Leave a Comment