Türkiye, AB’den 20 Milyar Euro İstedi

Cc9c-CuWwAI4YFrBrüksel’deki AB-Türkiye Zirvesi, basın özgürlüğü tartışmalarının gölgesinde başladı. AB liderlerinin Türkiye’ye yönelik eleştirileri sürerken, Ankara’nın Brüksel’den daha fazla para ve vize serbestisi istediği belirtildi. Zirvenin sonuç taslağına göre AB Türkiye’ye 3 milyar euro daha verecek ve vize serbestisi haziran sonunda başlayacak.

AB-Türkiye zirvesi sonuç taslağında, AB’nin Türkiye’ye 2018 sonuna kadar Suriyeli sığınmacılar için ek 3 milyar euro vereceği açıklandı.  Brüksel’deki zirvenin sonunda açıklanması beklenen taslak metinde, AB’nin sığınmacı akınını durdurması karşılığında Türkiye’ye vereceği 3 milyar euro’luk fonun iki katına çıkarılacağı belirtildi. Ayrıca Yunan adaları üzerinden Avrupa’ya geçen ve aralarında Suriyelilerin de bulunduğu tüm kaçak sığınmacıların Türkiye’ye iade edileceği kaydedildi. Buna karşı AB, Yunan adalarından Türkiye’ye gönderilecek her bir Suriyeli için Türkiye’den bir Suriyeli mülteciyi kabul edecek.

Türkiye’nin  3 milyar euro’luk yardımın yeterli olamayacağını Türkiye’de bulunan  sayısı 2,5 milyonu bulan Suriyeli mülteciler için AB’den 20 milyar euro’luk yardım istediği aktarıldı.

 

 

2 Comments