Türkiye, ABD’ye Hangi Konuda Çok Önemli Bir Şart Koştu

abdden_turkiyeye_uyari_h1085ABD, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’da 400 askerini, Suriyeli muhalifleri eğitmesi için görevlendireceğini duyurdu. Türkiye’nin programda yer almak için temel şartı Esad’ın da hedef alınması.

 

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre, ABD ordusundan 400 asker, IŞİD ile mücadele edecek Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi programını koordine etmesi için Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’da görevlendirilecek.

Bunlara ek olarak, eğitim verilecek alanların güvenliği ve diğer konularda destek sunması için de ilave destek personeli gönderilecek. Pentagon Sözcüsü Elissa Smith, asker sayısının söz konusu üç ülkede verilecek eğitim yükü ve gereksinimine göre değişebileceğini kaydetti. Smith, “Baharın ilk aylarında eğitime başlamayı umuyoruz” ifadesini kullandı.

Eğit-donat programının toplam üç yıl sürmesi öngörülüyor. Türkiye’den yılda 1500-2000 kişi eğitilecek. Ürdün ve Suudi Arabistan ile birlikte yılda toplam 5000 kişi eğitim alacak. Böylece üç ülkede üç yılda toplam 15 bin kişi eğitilmiş olacak. Türkiye ile ABD arasında bu ay içinde mutabakat muhtırası imzalanması bekleniyor.

 

Mutabakat metninde Türkiye’nin önemsediği iki nokta; eğitilecek muhalefetin seçimi ve hedefin kim olduğu konularında da prensipte anlaşma sağlandı.

 

Buna göre; Türkiye ve ABD ortak seçim komitesi oluşturacak ve Mart ayına kadar kimlerin eğitileceğine karar verilecek. Metinde hedefin kim olduğu yazmayacak. Eğitilecek muhalifler ‘IŞİD’le veya ‘rejimle’ savaşacak diye herhangi bir cümle olmayacak. Bununla amaçlananın, eğitilen birliklerin ‘gerektiğinde’ Esad’a karşı da savaşabilecek olmaları.

 

 

4 Comments