Türkiye Almanya’ya “Hayır” Dedi

mmmmmDAEŞ karşıtı koalisyon kapsamında 6 jeti ve 200 askeri geçici görevle İncirlik’te bulunan Almanya’nın “yerleşik üs” talebi, Ankara tarafından “Yeterli gücü var” gerekçesiyle reddedildi.DAEŞ’e karşı oluşturulan koalisyon kapsamında, İncirlik Üssü’nde geçici statüde uçak ve personel bulunduran Almanya’nın, İncirlik’te “yerleşik güç” kurma talebine, Ankara’dan onay çıkmadı. Berlin’in bu yöndeki talebine sıcak bakılmadığı, diplomatik yollarla muhataplara iletildi.

Akşam gazetesine bilgi veren kaynaklar, Almanya’nın DAEŞ’le mücadelede önemli bir müttefik olduğunu, koalisyon çerçevesinde Alman Ordusu’na bağlı yeter sayıda uçak ve askeri personelin İncirlik’te zaten konuşlu olduğunu, bu nedenle yerleşik nitelikli yeni bir üs kurulmasına gerek duyulmadığını belirttiler. Ankara’nın aynı gerekçeyi, Berlin’e de ilettiği planının gündemden çıktığı öğrenildi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Orgeneral Joseph Votel, pazar gecesi sürpriz bir şekilde Ankara’ya geldi. Votel, Türkiye’den Rakka’daki DAEŞ operasyonu için PYD’ye destek istedi. Ancak Ankara bu talebi kabul etmedi.

2 Comments