Türkiye Avusturya Büyükelçisini Geri Çağırdı

turkDışişleri Bakanlığı, olarak nitelediği Avusturya Parlamentosu’nun 1915 olaylarına ilişkin bildirisinin, büyük infial yarattığını belirterek, “hukukun katli”  deyip Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş’ün Türkiye’ye çağrılması kararının alındığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 1915 olaylarına ilişkin Avusturya Parlamentosunda grubu bulunan partilerin meclis grup başkanlarınca imzalanarak açıklanan deklarasyonun “büyük infial yarattığı” belirtildi.

“Avusturya Parlamentosu’nun hukuka ve tarihi gerçeklere aykırı bir şekilde, Türk milletine suç isnat etmek hakkı ve yetkisi yoktur. Bilinmelidir ki, Türkiye ve Türk milleti tarihine atılan bu iftirayı unutmayacaktır” ifadesi kullanılan açıklamada, “Türkiye’nin insani ve somut açılımlarını görmezden gelmekte ısrar eden bazı çevrelerce yürütülen algı operasyonu tuzağına, Birinci Dünya Savaşı sırasında aynı saflarda savaştığımız ve yaşanan büyük trajedinin ‘soykırım’ olarak nitelendirilemeyeceğini en iyi bilecek durumda olan Avusturya da düşmüştür” denildi.

27 Comments