Türkiye Batı Şeria’da Serbest Sanai Bölgesi Kuruyor

PALESTINIAN-ISRAEL-CONFLICT-WEST-BANKTürkiye, Batı Şeria’nın Cenin şehrinde sanayi bölgesi ve serbest bölge kurmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta çarşamba günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından İslam Ticaret Sanayi ve Tarım Odası toplantısında ele alınan konular arasında bu girişim de yer aldı.

 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile Filistin Yönetimi Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Muhammed Mustafa toplantı sırasında bir araya gelerek bahsi geçen sanayi bölgesi için yapılan mutabakata imza attı.

Mutabakata göre sanayi bölgesi TOBB’a bağlı TOBB-BİS (Barış İçin Sanayi) A.Ş tarafından kurulacak.

Konu hakkında konuşan TOBB-BİS Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şekeroğlu projenin Türkiye, ABD ve Almanya’daki girişimcilerden de büyük destek göreceğini, bölgede yer alacak girişimcilerin Dünya Bankası tarafından sigortalanacaklarını, herhangi bir vergi ödemeyeceklerini belirtti.

Bölgeden ihraç edilecek ürünler de herhangi bir kotaya veya gümrük vergisine tabi olmadan ABD, Almanya, Fransa ve Suudi Arabistan’ın da aralarında yer aldığı çeşitli ülkelere ihraç edilebilecek. Konuyla ilgili açıklamlarda bulunan Mustafa da Filistin’in bağımsız olabilmesi için güçlü bir ekonomiye ihtiyaç duyduğunu vurguladı. 2015’te tamamlanacak bölge Hayfa Limanı ve Ürdün sınırından 30’ar km uzakta olacak ve 6 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Abbas ayrıca yönetim olarak, BM Güvenlik Konseyi’nin taleplerini reddetmesi halinde Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurmak gibi bir takım başka önemleri de gündeme alacaklarına dikkat çekti.

 

12 Comments