Türkiye, Berlin Büyükelçisi’ni Geri Çağırdı

hhhhTürkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Almanya Meclisi’nin “Ermeni Soykırımı”nı kabul etmesi üzerine Türkiye’ye çağrıldı.

Almanya Meclisi’nin “Ermeni Soykırımı” tasarısını kabul etmesinin ardından Türkiye, Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nu Türkiye’ye çağırdı.

Karslıoğlu’nun Türkiye saati ile 14.45 uçağı ile İstanbul’a geleceği belirtildi.

Kurtulmuş: Karar yok hükmünde

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, tasarının kabul etmesiyle ilgili olarak Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş şunları söyledi:

“Almanya Parlamentosu’nun “çarpıtılmış ve mesnetsiz” bir takım iddiaları “soykırım” olarak kabullenmesi tarihi bir hatadır.”

“Almanya Parlamentosu’nun bu tasarıyı kabul etmesi Türkiye ile Almanya arasındaki dostluk ilişkisine yakışan bir karar değildir. Türkiye için bu karar yok hükmündedir.”

“Bu mesele siyasetçilerin ya da parlamentoların değil, bilim adamlarının ve tarihçilerin neticeye kavuşturması gereken bir meseledir. Türkiye olarak bu karara her platformda gereken cevabı elbette vereceğiz.”

Dışişleri ve AK Parti Sözcüsü’nden açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tasarının kabul edilmesinin ardından Twitter’dan “Kendi tarihindeki karanlık sayfaları kapatmanın yolu sorumsuz ve mesnetsiz Meclis kararlarıyla başka ülkelerin tarihini karalamak değildir” diye yazdı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Sözcüsü Yasin Aktay ise Almanya’nın tasarıyı kabul etmesinin dostane bir tutum olmadığını belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin ciddi zarar gördüğünü söyledi.

8 Comments