“Türkiye ile ABD Krizi Büyüyebilir, Washington “artık yeter” Diyebilir.”

Stacy Adams

Obama-US-TurkeyTürkiye uzmanı Henri Barkey, son siyasi krizle ilgili olarak komplo iddialarının devam etmesi durumunda Ankara-Washington arasındaki ilişkilerde gergin dönemler yaşanabileceğine işaret ediyor

Bunun en büyük nedeni, hükümetin ve hükümete yakın kesimlerin, 17 Aralık’ta başlayan rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının ardından ortaya çıkan siyasi krizde, dış güçlerin, özellikle Amerika’nın ya da İsrail’in parmağı olduğu yönündeki suçlamaları. Lehigh Üniversitesi öğretim üyesi Barkey’e göre bunlar hiçbir şekilde kanıtlanamaz iddialar. Uzmana göre bu iddiaların devam etmesi durumunda kriz daha da büyüyebilir, Washington bir noktada “artık yeter” diyebilir.

Amerika’yı hedef alan suçlamalar arasında, Halkbank operasyonunun arkasında olduğu, Pennsylvania’da yaşayan Gülen hareketinin lideri Fethullah Gülen’i koruduğu yönünde iddialar var. Bunun yanı sıra Amerika’nın Ankara büyükelçisi Francis Ricciardone de doğrudan hedef alınanlar arasında. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, isim vermeden Ricciardone hakkında “Seni ülkemizde tutmak zorunda değiliz” ifadesini kullanmıştı.

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Türkiye uzmanı Henri Barkey, “Amerika, Türkiye’nin en büyük müttefiki ve Türk hükümetine çok yardımı dokundu. Bunun ardından hükümet, kendi yandaşlarını Amerika aleyhine döndürdü ve her türlü korkunç şeylerle suçladı. Bu söylediklerini destekleyemezler, çünkü hiçbir kanıta dayanmıyor” diye konuştu. Barkey’e göre bu yaşananlar, ilişkilerin gerilemesine giden sürecin daha başlangıcı.

Erdoğan-Gülen kavgasının, hükümetle yargı arasında bir mücadeleye döndüğüne dikkati çeken Barkey, hükümetin emniyet ve yargı içindeki görevden alma ve yer değiştirmelerinin, bu kurumların Gülen hareketine sempati duymayan üyelerini de etkilediğini ve eninde sonunda bu kişilerin de tepkisine yol açacağını düşünüyor.

Türkiye uzmanı Henri Barkey’e göre 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimler, Türkiye siyasetinde çok önemli bir gösterge olacak. Erdoğan’ın bu seçimlerde yüzde 50’nin üzerinde oy almasının kendisini daha güvende hissetmesine yol açacağını belirten Barkey, bununla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oylarının yüzde 42 civarına düşmesinin, Türkiye’de daha aktif bir muhalefet oluşmasına neden olabileceği öngörüsünde bulunuyor. Barkey, muhalefetin çok zayıf olduğu ve AKP’ye bir alternatif oluşturamadığını savunan birçok uzmanın aksine, iktidar partisinin yerel seçimlerde kaybedebileceği az miktarda oyun bile, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi gibi muhalefet partilerini daha da cesaretlendireceğini düşünüyor.

Türk demokrasisini “iki adım ileri, iki adım geri” diye niteleyen Barkey, yine de özellikle askerlere siyasetten el çektirilmesini Türkiye’nin başarı hanesine yazıyor. Ancak Barkey’in dikkatini çektiği nokta, “ordunun bıraktığı güç boşluğunu hükümetin ve Başbakan Erdoğan’ın doldurması.” Türkiye’de demokrasinin henüz “yarı olgun bir fikir” olarak kaldığını ve 2012’den bu yana yerinde saydığını savunan Henri Barkey, “Askerler artık o kadar güçlü değil, ama artık Başbakan ve tek bir parti, gereğinden fazla güçlendi. Bir şekilde toplum içinde bir denge oluşturulması gerekiyor. Bunu da yapmanın tek yolu birbirine saldırmaktan değil, anayasal reformdan geçer” diye konuşuyor.

Türk televizyonları ‘yabancılara, Yahudilere ve Batı’ya düşman’

Lehigh Üniversitesi öğretim üyesi Henri Barkey, hafta içinde Washington’daki Wilson Center adlı düşünce kuruluşunda katıldığı, Türkiye’deki siyasi krizle ilgili toplantıda, son dönemde Türk televizyonlarını ve gazetelerini çok sık izlediğini, kesintisiz bir şekilde “yabancı düşmanı, Yahudi düşmanı ve Batı düşmanı” yayınların yapıldığını ve bu konuların konuşulduğunu söyledi. “Erdoğan’a sadık olduğunuzu göstermenin yolu bir komplo teorisi olduğunu iddia etmekten geçiyor” diyen Barkey, hükümet-yargı kavgasını “mini darbe var” sözleriyle yorumlayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ı eleştirdi, Babacan’ın gerçekte inanmadığı bir iddiayı “mini” ifadesiyle süsleyerek Başbakan’ın tepkisini çekmekten kaçındığını savundu.

5 Comments

 • rolex replicas Reply

  14 January 2021 at 23:05

  … [Trackback]

  […] There you can find 42005 additional Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-ile-abd-krizi-buyuyebilir-washington-artik-yeter-diyebilir/ […]

 • Regression Testing Reply

  18 January 2021 at 17:45

  … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-ile-abd-krizi-buyuyebilir-washington-artik-yeter-diyebilir/ […]

 • RTS DSI 2008 manuals Reply

  21 January 2021 at 12:22

  … [Trackback]

  […] Here you can find 95372 more Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-ile-abd-krizi-buyuyebilir-washington-artik-yeter-diyebilir/ […]

 • zortilo nrel Reply

  08 February 2021 at 00:28

  Enjoyed reading this, very good stuff, appreciate it. “The fox knows many things, but the hedgehog knows one big thing.” by Archilocus.

 • Concrete Depot Jackson MI Reply

  13 March 2021 at 16:07

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-ile-abd-krizi-buyuyebilir-washington-artik-yeter-diyebilir/ […]

Leave a Comment