Türkiye ile İsrail Arasında Çok Önemli Anlaşma

yyyİsrail gazetesi Haaretz’e konuşan İsrailli yetkiliye göre, Başbakan Netanyahu’nun Türkiye danışmanları, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsviçre’de taslak anlaşmaya imza attı.
Türkiye ile İsrail’in İsviçre’de anlaşmaya varıldığı bildirildi.
Mutabakata göre İsrail Mavi Marmara baskını için Türkiye’ye tazminat ödeyecek. İki ülkenin büyükelçileri geri dönerek görevine başlayacak.

Anlaşmada 5 ana madde var…
1-MAVİ MARMARA İÇİN TAZMİNAT
Yakınlaşma adımlarının önünü tıkayan en önemli faktör, Mavi Marmara tazminatıyla ilgili…
10 Türk vatandaşının yaşamını yitirdiği 2010 yılındaki baskınla ilgili olarak İsrail, Türkiye’ye 20 milyon dolar ödeyecek.
Bu para hayatını kaybeden ya da yaralananların ailelerine verilmesi için özel bir fona devredilecek.
2-BÜYÜKELÇİLER YENİDEN GÖREVE BAŞLAYACAK
İkinci olarak Türkiye ve İsrail ilişkileri normalleşecek, geri çekilen büyükelçiler yeniden gönderilecek.
3-TÜRKİYE DAVALARDAN VAZGEÇECEK
Üçüncü maddeyle, Türkiye baskını gerçekleştiren İsrail askerlerine açtığı davalardan vazgeçecek. Karar, TBMM’den kanun olarak geçirilecek.
4- HAMAS’IN TÜRKİYE’DEKİ AKTİVİTELERİ SINIRLANDIRILACAK
Dördüncü madde ise Hamas ile ilgili. Hamas’ın askeri kanadının önemli isimlerinden, İsrail’in askerlerinin kaçırılıp öldürülmesiyle ilgili suçladığı Salih El Aruri Türkiye’den sınır dışı edilecek. Hamas’ın Türkiye’deki aktiviteleri sınırlandırılacak.
5-DOĞALGAZ İMKANLARI DEĞERLENDİRİLECEK
Beşinci madde ise en kritiği, anlaşma imzalandığı andan itibaren Türkiye ve İsrail gaz arama çalışmalarında işbirliği yapmayı, Türkiye, İsrail gazı almayı ve Avrupa’ya İsrail gazının taşınması için boru hattı inşasını kabul edecek.
Haaretz’e konuşan İsrail yetkilisi anlaşmayla ilgili detayların kaldığını ancak krizin çözülme yolunda olduğunu söyledi.

 

 

1 Comment