Türkiye İle İsrail arasında yapılan Anlaşmayı Bakanlar Veto Edecek

İsrail’de Eğitim Bakanı Naftali Bennett ve Adalet Bakanı Ayelet Shaked, İsrail turki arasında yapılan anlaşmaya şiddetle karşı çıktılar.

aaaİsrail gazetesi Jerusalem Post ‘un haberine göre, güvenlik kabinesi üyelerinden Bennett ve Shaked, Türkiye ile yapılan anlaşmayı veto etmeyi planlıyor.
aaaaTürkiye ile uzlaşmanın önemli ve İsrail’in çıkarına olduğunu söyleyen Habayit Hayehudi Partisi lideri Bennett, “Ancak terör saldırısı faillerine tazminat İsrail’in gelecekte pişmanlık duyacağı bir şey” diye ekledi.

Bennett ayrıca, Hamas’ın elinde olduğu düşünülen iki İsrailli kayıp askerrin cansız bedenlerinin iadesi için elinden geleni yapması konusunda Türkiye’ye çağrıda bulundu.

Açıklamayı yapan iki bakan sağ görüşlü Habayit Hayehudi partisine ayeletüye. İsrail’de Türkiye ile yapılan anlaşmanın yürürlüğe girmesi için Güvenlik Kabinesi’nde bir oylama yapılacak.

İsrail’in yeni Savunma Bakanı Avigdor Lieberman’ın da anlaşmaya karşı olduğu bilinıyor. Haaretz gazetesi, Türkiye karşıtı görüşleriyle tanınan eski Dışişleri Bakanı Lieberman’ın da anlaşmayı reddedebileceğini belirtti. Lieberman, anlaşmayı tasvip etmediğini ancak aleyhte de kampanya yürütmeyeceğini söylemişti.

İsrail basını buna karşın, anlaşmanın, dokuz üyeli Güvenlik Kabinesi’nde oy çokluğuyla kabul edilmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

lli

243 Comments