Türkiye İsrail İlişkileri Yüzde 90 Tamam

ttttTürkiye – İsrail ilişkilerinin normalleşmesi için iki ülke yetkilileri arasında sürdürülen görüşmelerde sona yaklaşıldığı iddia edildi.

Haaretz gazetesinin haberine göre, üst düzey bir İsrail Dışişleri yetkilisi, iki ülke temsilcilerinin 26 Haziran’da bir Avrupa başkentinde “muhtemelen son kez” bir araya gelerek uzlaşmaya varacaklarını açıkladı.

Yetkili, iki ülke arasındaki görüşmelerde üzerinde henüz uzlaşmaya varılamayan tek konunun, Hamas’ın İstanbul’daki askeri temsilciliğinin kapatılması olduğunu belirtti.

Öte yandan Ynet’e konuşan İsrailli üst düzey bir yetkili, “Müzakereleri yüzde 95 oranında tamamladık. Sadece bazı detaylar kaldı” dedi ve kısa süre içinde anlaşmanın sağlanabileceğini belirtti.

Mavi Marmara, İnsani Yardım Vakfı’nın organizasyonu ile İsrail ablukasındaki Gazze’ye yardım malzemeleri götürmek üzere bir grup gemi ile birlikte yola çıkmıştı.

31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze’ye yakın uluslararası sularda İsrail Ordusu’nun gemiye asker çıkarması üzerine organizasyon amacına ulaşamamıştı.

Gazze insani yardım filosu saldırısı sonucunda gemi yolcularının bir kısmı ölmüş ya da yaralanmıştı.

9 Comments