AB Geride Kaldı, Türkiye Kilit Ülke, Açık Bir İlişkimiz Var”

Frank-Walter SteinmeierAlmanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier Berlin’de görev yapan yabancı gazetecilerle biraraya geldi. Yabancı basın mensuplarının yoğun ilgisini “sohbetlerimde hep söylerim, dış politikaya ilginin özellikle çok olması dünyada işlerin çok da iyi gitmediğinin bir göstergesi olur” sözleriyle değerlendiren Steinmeier’e ağırlıklı olarak Türkiye ile ilişkiler ve Ortadoğu’daki gelişmelerle ilgili sorular yöneltildi.

 
Almanya’nın, Türkiye’de yaşanan iç siyasi gelişmelere rağmen mülteci krizinde işbirliğine gitmesiyle ilgili yöneltilen soruya Steinmeier, “Dış politikayı sadece demokratik, etik ve ahlaki algıların yüzde yüz örtüştüğü ülkelerle yapmak kolay olurdu” diyerek yanıt verdi. Steinmeier, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tabii ki Türkiye’deki iç siyasi gelişmelere ilişkin görüşlerimiz var. Ve tabii ki Ankara ile Kürt bölgeleri arasında birkaç yıl süreyle şaşırtıcı bir şekilde yapıcı bir biçimde ilerleyen sürecin sekteye uğrayıp, sonu olmayan, 80’li yıllardaki şiddetli çatışmalar dönemine dönülmesini istemiyoruz.

 

Ancak öyle ya da böyle aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa’ya göç yolunda kilit ülke konumunda olduğu da açık. Evet gelişmeleri görüyoruz ama mülteci akımını önemli ölçüde azaltmak istiyorsak Türkiye’yi göz ardı edemeyiz.”

 
Steinmeier, Almanya Başbakan Angela Merkel ve Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu liderliğinde, çok sayıda bakanın katılımıyla ilki Cuma günü Berlin’de gerçekleştirilecek Türk-Alman hükümetlerarası istişare toplantısında, ağır insan hakları ihlalleri ve basına yönelik baskıların gündemde yer alıp almayacağıyla ilgili soruyu da şöyle yanıtladı:
“Türk-Alman ilişkilerinde aksi hiç yaşanmadı ki. Ayrıca sadece bizim eleştirel konuları gündeme getirdiğimizi de düşünmemelisiniz. Türk tarafı da Almanya’daki gelişmeler ve Almanya’daki Türk kökenli yurttaşlarla ilgili konuları gündeme getirmekten çekinmiyor. Türkiye’deki iç siyasi gelişmelerin de konuşulduğu açık bir ilişkimiz var. Soru bu konuların gündeme gelip gelmemesi değil zaten yanıtın ne olacağı ve şu anda bunu öngöremiyorum.”

 
Avrupa’ya mülteci akımını azaltmak amacıyla Türkiye ile AB arasında varılan mutabakatın hayata geçirilmesiyle ilgili son gelişmeleri değerlendiren Steinmeier, Türk Hükümeti’nin henüz tüm yükümlülüklerini yerine getirmediğini ancak ilk adımları atmaya başladığını söyledi. Steinmeier Türkiye’den önümüzdeki sürece ilişkin beklentilerini şu sözlerle aktardı:

”Türkiye’nin Avrupa’ya göçte kilit ülke konumuna gelmesinin nedeni bir çok ülkeye, ki buna Kuzey Afrika ülkeleri dahil, vize serbestisi uyguluyor olması. Vize zorunluluğu getirilmesi bu nedenlerden ötürü kilit bir konu. Yine Türk tarafının yapacağını söylediği gibi, işgücü piyasasının Suriyeli sığınmacılara açılmasını, Türkiye’nin sınırlarını geçmişten farklı olarak daha güçlü bir şekilde denetim altına almasını bekliyoruz.”

 

 

Steinmeier, Türkiye’nin Avrupa’ya mülteci akımının sınırlandırılmasına dönük adım atmaya başlamasına karşın AB’de söz verilen 3 milyar euroluk finansal destek konusunda henüz bir uzlaşma sağlanamamasıyla ilgili şunları kaydetti:
“AB’nin kendi yükümlülüklerini yerine getirmesi hususunda geride kaldığı doğrudur. Bu özellikle Türkiye’nin beklediği ve AB üyelerinin onay verdiği finansal destek konusunda yaşanıyor. AB 3 milyar euroya olurunu vermişti. Ancak buna rağmen bir veya birkaç ülke şu anda son onaylarını vermediler. Biz Türkiye’den ancak AB’nin de yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde üzerine düşen görevleri yerine getirmesini bekleyebiliriz.”

 

2 Comments