Türkiye Küba’ya Cami Yapacak

ortakoy-camiiCumhurbaşkanı Erdoğan 8 Şubat’ta Küba’ya bir dizi ziyarette bulunacak. Küba’ya Cumhurbaşkanı ile gidecek ekibin içerisine Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) yöneticileri de katılacak. Küba seyahati sırasında Santiago şehrine mütevazi bir caminin yapılması talep edileceği ve farklı sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa ‘Aşk-ı Nebi’ sergisinin düzenleneceği öğrenildi.

 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Küba’da cami olduğunu söylemiş, bu niyetle Küba’ya yeni bir cami yapılması gerektiği vurgulanmıştı. O söz gerçekleşiyor.

TDV Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun dün sabah basın mensuplarıyla Kocatepe’de bir araya geldi. Gazetecileri sorularını yanıtlayan Tutkun, Cumhurbaşkanının Küba seyahatine katılacaklarını ifade ederek “Küba’da Müslüman ülkelerin katılımı ile Havana’ya bir caminin yapılmasını kararlaştırdık. Ayrıca Müslüman öğrencilerin yoğunlukta olduğu Santiago şehrine minaresi olan mütevazi bir cami yapılmasını da gittiğimizde talep edeceğiz. Biz zaten izinlerin hepsini Türkiye’nin Küba Büyükelçisi ile görüşerek aldık ve bize de her konuda yardımcı oldular” dedi.

Tüm dünyada en önemli ihtiyacın ibadethane olduğunu vurgulayan Tutkun, “Küba’da Müslümanların ibadetlerini yapacağı bir cami yok. İslam Birliği Temsilcisi olan Yahya Pedro’nun evinde Cuma namazı kılınıyor. Bazen yetmediği için üç kez namaz kılınabiliyor. Biz de cami yapımı konusunda Küba ile görüştük. Küba devletinin din işlerine bakan temsilcilik bizi resmi olarak Küba’ya davet etti. Caminin yapımını kabul ettiler ve yerini gösterdiler. Eski Havana dedikleri bir arazi. Konum olarak da çok güzel” diye konuştu.

 

Tut­kun, “Kü­ba, ora­da ya­pı­la­cak ca­mi­yi Müslüman ülkelerin katkısıyla yapılmasını istiyor. Tür­ki­ye­’den çi­ni, ha­lı, hat süs­le­me­si gi­bi alan­lar­da des­tek is­ti­yor. Biz çok sa­yı­da ül­ke­nin ol­ma­sının ca­mi ya­pım sü­re­ci­ni uza­tacağını ilet­tik ve Or­ta­köy ca­mi­nin ay­nı­sı­nın Ha­va­na’ya ya­pı­la­bi­le­ce­ği­ni söy­le­dik” dedi.

3 Comments

 • wigs for women Reply

  15 January 2021 at 21:13

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-kubaya-cami-yapacak/ […]

 • digital transformation Reply

  18 January 2021 at 10:13

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-kubaya-cami-yapacak/ […]

 • vreyro linomit Reply

  26 February 2021 at 12:15

  Virtually all of what you articulate is supprisingly precise and it makes me ponder the reason why I hadn’t looked at this with this light previously. Your article truly did turn the light on for me personally as far as this specific topic goes. Nonetheless there is 1 point I am not really too comfy with so while I try to reconcile that with the actual core idea of your issue, allow me see just what all the rest of your readers have to say.Nicely done.

Leave a Comment