Türkiye Rumlara “Tazminatı” Ödemezse Ne Olur?

243495-TurkeyForeignMinisterAFP-1314961565-804-640x480Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, Kıbrıs Barış Harekatı sebebiyle Türkiye’nin 90 milyon Euro tazminat ödemesi gerektiğine hükmetmesinin ardından yaptığı açıklamaların yankıları sürüyor. “AİHM, bu kararı ile yetkisini aşmıştır” diyen Davutoğlu Türkiye’nin söz konusu ödemeyi yapmayacağını belirtti.
Türkiye’nin bugüne kadar AİHM tarafından verilmiş olan tüm kararların gereğini yerine getirdiğini söyleyen avukat Ergin Cinmen, tazminatın ödenmemesi durumunda Türkiye’nin, AB sürecinin dışında kalabileceği uyarısında bulundu. Cinmen, “AİHM Avrupa Birliği ülkeleri için en üst yetkiye sahip mahkeme durumunda. ‘AİHM kararına uymamak AB sürecinden atılmayı gerektirir’ diye yazılı bir kural yok ancak fiilen bu durum böyledir” dedi.Davutoğlu, “Muhatap olarak görmediğimiz bir ülkeye bu ödemeyi yapmayı düşünmüyoruz. AİHM’in kayıp şahısların tümüyle ilgili, KKTC’deki Türklerle ilgili de bir karar vermesi gerekir. Bu kararı zamanlama açısından iyi niyetli bulmuyoruz. Zamanlama bakımından talihsizdir. Kapsamlı barış görüşmelerine büyük darbe vurmuştur” demişti.

Bu açıklamanın ardından akıllara Türkiye’nin bu tazminatı ödememesi halinde neler olabileceği sorusu geldi.
Tazminat Ödenmezse Ne Olur?

Türkiye’nin bugüne kadar AİHM tarafından verilmiş olan tüm kararların gereğini yerine getirdiğini söyleyen avukat Ergin Cinmen, tazminatın ödenmemesi durumunda Türkiye’nin, AB sürecinin dışında kalabileceği uyarısında bulundu. Cinmen, “AİHM Avrupa Birliği ülkeleri için en üst yetkiye sahip mahkeme durumunda. ‘AİHM kararına uymamak AB sürecinden atılmayı gerektirir’ diye yazılı bir kural yok ancak fiilen bu durum böyledir” dedi.

Altı Doldurulamayacak Bir Açıklama”

Davutoğlu’nun “AİHM kararı bizi bağlamaz” cümlesinin, altı doldurulamayacak bir açıklama olduğunu söyleyen Ergin Cinmen, Türkiye’nin eninde sonunda bu kararın gereğini yerine getirmekle yükümlü olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı’nın devlet için bağlayıcılığı olan bu tür bir açıklamayı yapmaması gerektiğini belirten Cinmen, “Türkiye Avrupa Birliği süreci içerisinde yürümeye devam etmek istiyorsa bu kararın gereğini yerine getirmelidir. Bu tazminat Kıbrıs Rum Kesimi’ne savaştan zarar görmüş insanlara verilmek üzere ödenecek. Dolayısıyla, Türkiye’nin Kıbrıs Rum kesimini tanıyıp tanımaması AİHM’yi bağlamaz” dedi.

“Türkiye Karara Uymak Zorunda”

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Devletler Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Köni ise AİHM’nin yargı yetkisini tanıyan Türkiye’nin bu karara uymak zorunda olduğunu söyledi. Köni, “Şüphesiz ki itiraz süreci başlayacaktır. Türkiye o dönem Kıbrıs’ta yaşananlar ile ilgili suçlamaların asılsız olduğunu ortaya koymak, kararı değiştirecek hususları bulup mahkemeye sunmak durumunda” dedi. Köni, itiraz süreci sonunda kararın değişme ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

Anayasanın 90/4’üncü maddesinde insan hakları ile ilgili anlaşmaların iç hukukumuza üstün olduğun kabul edildiğini hatırlatan Köni, “Eğer Türkiye bu tazminatı ödemezse daha sonra ödemediği bu dönemin faizi ile de karşı karşıya kalabilir” dedi.

9 Comments