“Türkiye Rus Gazından Vazgeçemez”

Stacy Adams

gasABD’ye yayın yapan Foreign Affairs dergisi, Moskova’yla arasındaki enerji işbirliğini yeniden değerlendireceğini söyleyen Ankara’nın aslında Rus doğalgazından vazgeçemeyeceğini yazdı.

Dergideki Morena Skalamera imzalı yazıda, Türkiye’de sıvılaştırılmış doğalgaz pazarının yeterince gelişmemiş olduğu, ülkenin doğalgaz depolarının da yetersiz olduğu belirtildi. ”Bununla birlikte Türkiye’de tüketilen doğalgazın üçte ikisi Rusya’dan geliyor” ifadelerine yer verilen makalede, ”Türkiye’nin doğalgaz alımını çeşitlendirmesi de o kadar basit değil” denildi.

Skalamera yazısında bu savının gerekçelerini de şöyle sıraladı:

”Türkiye ile Azerbaycan, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) doğalgaz boru hattının yapımına başlamış olsa bile, Azerbaycan gazının sevkiyat masrafların Rus doğalgazına göre daha fazla olacağı söyleniyor. Türkiye için bir diğer gaz tedarikçisi de İran olabilir. Ancak İran, sanayisi için enerji kaynaklarına kendisi ihtiyaç duyuyor ve bu nedenle elindeki kaynakların yalnızca küçük bir payını ihraç edebilir. Türkmenistan da TANAP üzerinden doğalgaz gönderimi yapabileceğini söylemişti. Ancak, Çin’le imzaladığı enerji anlaşmaları nedeniyle, bu da kolay olmayacak.”

Bu nedenlerle Türkiye’nin, Rusya’nın ‘kendinden fazla emin enerji stratejisi’ önünde bir bariyere dönüşebileceğini düşünen Batı’nın hayallerinin gerçekleşecek gibi görünmediğini belirten Skalamera, ”Türkiye’nin elinde, rekabeti canlandırıp Rusya’nın gücünü kıracak ve jeopolitik üstünlüğünden yararlanıp Avrupa’ya gaz sevkiyatında önemli bir köprü hâline gelmesine yarayacak kaynaklar yok” ifadelerini kullandı.

”O yüzden Türkiye’nin enerji yardımıyla jeopolitik rolünü güçlendirmesi pek mümkün görünmüyor” diyen Skalamera, ”Bu, Rusya için iyi haber. Ancak Batı için pek iyi bir haber değil” diye yazdı.

6 Comments

 • rolex replica Reply

  14 January 2021 at 07:33

  … [Trackback]

  […] Here you will find 54085 additional Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-rus-gazindan-vazgecemez/ […]

 • Unicc Reply

  30 January 2021 at 03:13

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-rus-gazindan-vazgecemez/ […]

 • software testing automated testing tools Reply

  08 February 2021 at 02:24

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-rus-gazindan-vazgecemez/ […]

 • vreyrolinomit Reply

  26 February 2021 at 22:28

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 • ks pod Reply

  26 March 2021 at 02:56

  … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-rus-gazindan-vazgecemez/ […]

 • buy letter necklace Reply

  11 April 2021 at 03:48

  … [Trackback]

  […] There you will find 72542 additional Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-rus-gazindan-vazgecemez/ […]

Leave a Comment