Türkiye, Sikorsky Firması ile Ortak Helikopter Üretecek

GOKLERIN PARLAYAN YILDIZLARI Türkiye, önümüzdeki günlerde ABD’li Sikorsky firmasıyla 3,5 milyar dolarlık bir sözleşme imzalanacak. Sikorsky Askeri Sistemlerden Sorumlu Başkanı Samir Mehta, “Bu anlaşma önümüzdeki 30 gün içinde bütünüyle imzalanacak. Program kapsamındaki tamamlanmış helikopterin tesliminin 2018 yılında olması planlanıyor” dedi.

Anlaşma bedeli olan 3,5 milyar doların, füze sistemleri için Çin’e ödenen bedelle aynı olması ise, Türkiye’nin füzelerin satın alınması kararını telafi etme çabası olarak değerlendiriliyor.

Hürriyet’in haberine göre, imzalanacak sözleşmeyle Türkiye, Sikorsky firması ile ortak olarak 109 adet “genel maksat helikopteri” üretecek. Helikopterler Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’na verilecek. Helikopterler, muharebe arama/kurtarma ve yangınla mücadelede kullanılacak. Gerekli görüldüğü takdirde diğer sivil kurumlar için de helikopter üretilebilecek.

Patriot telafisi
ABD’li Sikorsky firması ile 2010’da “görüşmelere başlama kararı” alınmıştı. Ancak Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Sikorsky firması arasında yaklaşık 3 yıldır süren sözleşme görüşmelerinde çok sayıda çıkmaza girilmişti. “Sözleşme görüşmelerinin iptal edilmesi” noktasına kadar gelen müzakerelerde geçtiğimiz günlerde sonuca varıldı. ABD’li firma ile imzalanacak 3,5 milyar dolarlık helikopter anlaşmasının maliyetinin de Çin’den alınacak füze sistemlerinin maliyetiyle aynı olması dikkat çekti. Füze sistemi konusunda Çin ile sözleşme masasına oturan Türkiye’ye ABD’den gelen yoğun eleştirilerin ardından sözleşmede imza kararı alınması, savunma çevrelerinde “Türkiye, ABD ile Patriot telafisi yapıyor” yorumlarına neden oldu.

2 Comments

 • Worx WG209 manuals Reply

  23 January 2021 at 10:50

  … [Trackback]

  […] Read More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-sikorsky-firmasi-ile-ortak-helikopter-uretecek/ […]

 • 여우코믹스 Reply

  14 March 2021 at 10:56

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-sikorsky-firmasi-ile-ortak-helikopter-uretecek/ […]

Leave a Comment