“Türkiye ve İran Gizli İstihbarat İşbirliği İmzaladı”

debka-nin-yeni-iddiasi-turkiye-ve-iran-gizli-5256385_2672_oİsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen İsrail’de yayın yapan DEBKA sitesi, Türkiye  ve İran’ın gizli istihbarat işbirliği imzaladığını iddia etti.

İsrail istihbarat örgütlerine yakınlığıyla bilinen haber sitesi Debka’ yine bomba gibi bir iddia ortaya attı, DEBK’nın iddiasına göre Türkiye ve İran , gizli istihbarat işbirliği anlaşmasını imzaladı.

Debka, yayımladığı haberde iddia edilen anlaşmanın İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in Ankara ziyareti sırasında imzalandığını yazdı:  Siteye göre “NATO üyesi olsa da Türkiye, bu anlaşma kapsamında İran ile ilgili casusluk konusunda üçüncü ülkelerde işbirliğini yapmayı durdurmayı taahhüt etti. Daha önemlisi, Erdoğan hükümeti, İran sınırının Türk tarafında İran hakkında istihbarat toplayan ajanların faaliyetlerini sonlandırmayı da kabul etti.”

Debka, “Yeni anlaşmanın ayrıntıları ise, Türk istihbarat örgütü MİT’in başında bulunan Hakan Fidan ile özel görevlerden sorumlu İran İstihbarat Bakan Yardımcısı Khosrow Hosseinian arasında altı hafta süren görüşmelerde hazırlandı” DEBKA “İranlı kaynaklarımıza göre, bu İranlı yetkili o kadar örtülü biçimde faaliyet gösteriyor ki takma ismi kullanıyor ve Tahran’da bile çok az kişi, kimliğini biliyor” diye yazdı.
Görüşmelerin bazı oturumlarında “İran Devrim Muhafızları Komutan Vekili Tuğgeneral Hüseyin Salami’nin” de bulunduğunu savunan DEBKA “Yeni anlaşmanın, Türkiye’den İran hakkında inandırıcı istihbarat toplanmasına büyük bir engel oluşturduğunu” öne sürdü.

 

 

7 Comments