Türkiye’deki “Kur Krizi” ABD Piyasalarını Vurdu

ABD hisse senedi endeks vadeli işlemlerde, düşük seviyelerde işlem gördü ve yatırımcılar, Türkiye ile devam eden kur krizini dikkatle izledi.

Hisse senetleri, önceki seansta ılımlı kazanımlar kaydetti. Türk lirasındaki  istikrarın sağlanması, piyasa katılımcılarına göre şimdiye kadar güçlü olan yerel kurumsal sonuçlara ve ekonomik verilere odaklanmaya yardımcı oldu.

Ana artellerde durum ne?

Dow Jones Industrial Average YMU8 için beklentiler,% -0.47, 67 puan düşüşle% 0.3’e geriledi ve 25.227. S & P 500 ESU8 i,% -0.44,% 0.1 düşüşle 6.25 puan geriledi 2.834.75 seviyesine indi. Nasdaq-100 NQU8 % -0.63,% 0.2 düşüş ile 14.25 puan aralığında 7.443.50 seviyesine geriledi.

ABD’de analistler Türkiye’dekşi kur kriziyle ilgili bir çok yorumda bulundu. Dünya piyasalarını yakından izleyen anlistler, Türk ekonomisi, diğer büyük pazarlara göre küçük olmakla birlikte, bir çok ABD şirketi  Türkiye’deki kur krizinden doğrudan  etkileniyor yorumlarında bulundu.  Analistler  bu durumun, ABD ve büyük ortakları arasındaki ticari ilişkilerin kötüleşmesiyle belirsiz jeopolitik ortama katkı sağlıyor dedi.

Türkiye, iki ülke arasındaki gerilimlerden sonra, bir dizi Amerikan ürününe ek vergi koydu.  ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta Türk alüminyum ve çeliğine vergileri artırdı.

Çarşamba günü, Türk lirası TRYUSD, +% 3,3606 dolar karşısında% 3.8 arttı, hafta sonu kazancını yaklaşık% 5’e yükseltti, bu da% 20’lik bir paranın dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine düştüğünü gösteriyor.

 

Hülya Karahan: Kurucu Editör

istanbulpostcomtr@gmail.com

108 Comments