Türkiye’nin Darbenin Arkasında ABD Var İddiasına John Kerry’den Sert Yanıt

U.S. Secretary of State Kerry speaks about the Ukraine crisis after his meetings with other foreign ministers in ParisAmerika Birleşik Devletleri (ABD), Türkiye’deki darbe girişimi arkasında ABD’nin olduğu yönündeki iddialarını sert bir şekilde reddetti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nu bir kez daha telefonla arayarak darbe girişiminin soruşturulması konusunda işbirliği yapabileceklerini dile getirdiği belirtildi.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Kerry’nin , kamuoyu önünde “ABD’nin darbe girişiminde payı olduğu” yönündeki ima ve iddiaların ‘tamamen yanlış’ ve iki ülke ilişkilerine ‘zarar verici nitelikte’ olduğunu açık şekilde dile getirdiğini ifade etti.

Daha önce Lüksemburg’da açıklama yapan John Kerry, darbe girişimiyle ilgili olarak başlatılan soruşturma sürecine yardımcı olmak istediklerini ifade etmiş, Türk hükümetini, ABD’de yaşayan Fethullah Gülen ile ilgili eldeki her tür kanıtı paylaşmaya çağırmıştı.

Kerry, Gülen ile ilgili kendilerine iletilmiş bir iade talebi bulunmadığını da sözlerine ekleyerek darbe girişimini düzenleyenler ile ilgili anayasal sürecin işletileceğini umduğunu kaydetmişti.

Ankara’nın açıklamaları

Bazı ordu mensuplarının 15 Temmuz gecesi başlattığı darbe girişiminin bastırılmasının ardından Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, darbenin arkasında ABD’nin olduğunu söylemişti.

Başbakan Binali Yıldırım da, dün yaptığı açıklamada darbede girişiminin sorumlusu olarak Fethullah Gülen’i işaret etti ve Gülen’in yaşadığı ABD’yi Gülen’i korumakla suçladı.

Yıldırım, “Arkasında duracak ülke göremiyorum, bunun arkasında duracak ülke Türkiye’ye dost değildir. Türkiye’ye karşı ciddi bir savaşın içindedir” diye konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kısıklı’da yaptığı konuşmada “Paralel yapının darbe girişiminde olduğunu ABD’ye daha önce söylediğini ama dinletemediğini” ifade etmişti.

Erdoğan Fethullah Gülen’i kastederek, “ABD’ye sesleniyorum. Sayın Başkan’a sesleniyorum. Bu zatı artık Türkiye’ye teslim edin” şeklinde konuşmuştu.

8 Comments

 • verthil ertva Reply

  29 February 2020 at 22:54

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 • weight training Reply

  18 March 2020 at 03:49

  Respect to post author, some excellent information .

 • Neida Reply

  06 April 2020 at 13:15

  Hey, Great post buddy. Completely enjoyed reading it. Thank you. I wrote this article on my website

 • Carlos Reply

  21 April 2020 at 18:58

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. read my blog post here.

 • Cleveland Torrie Reply

  29 May 2020 at 05:18

  I reall liked your writing style and the blog design is also wonderful. USPS liteblue is for good employees.check out

 • Crdwll Jonathan Reply

  15 July 2020 at 01:32

  I really liked your article post.Really thank you! Really Great.

 • Jonathn Reply

  18 July 2020 at 20:25

  Awesome article post.

 • Delbert Kvamme Reply

  09 November 2020 at 08:21

  Awesome write-up. I am a normal visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I will be a regular visitor for a long time.

Leave a Comment