Türkiye’nin Eski Şiddet Günlerine Dönmesini Hiç Kimse İstememeli

Steinmeier-Frank-WalterAlmanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Türkiye’yi IŞİD ile mücadelede ve Çözüm Süreci’ndeki çabaları konusunda desteklediklerini belirtti.

Bild gazetesine konuşan Steinmeier, Türkiye’nin IŞİD ve PKK hedeflerine yönelik düzenlediği operasyonlar ve çözüm sürecinde gelinen noktayı değerlendirdi.

Steinmeier, Türkiye’nin eski şiddet günlerine dönmesini kimsenin istememesi gerektiğini ve buna hem Kürtler’in hem de hükümetin dahil olduğunun altını çizdi.

PKK’nın güvenlik güçlerine saldırması durumunda Türkiye’nin buna gerekli cevabı vermesi gerektiğini vurgulayan Steinmeier, ancak yıllarca devam uğraşların sonunda Kürtlere doğru kurulan köprünün de yıkılmamasını gerektiğini kaydetti.
Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier ayrıca, bir Kürt partisinin parlamentoda olmasına da saygı gösterilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Türkiye’nin güneydoğu sınırında durumun IŞİD, PKK, Suriye ordusunun ağır silahlarla donatımlı olması nedeniyle son derecede tehlikeli olduğunu ifade eden Steinmeier, Ankara’nın kendi vatandaşlarını koruma sorumluluğu olduğunu söyledi.

 
Krizlerle sallanan Ortadoğu’da en son istenecek şeyin bölgede genişleyen askeri birliklerin karşı karşıya gelmeleri olduğunu ifade eden Steinmeier, sınır bölgesinde yaşananlara rağmen bu konuda NATO’nun harekete geçmesinin bu aşamada olası görülmediğini de belirtti.

 

 

1 Comment