Türkiye Büyükelçisi’ne İngiliz Parlamentosu’nda Kızlar Suruldu

turkiyenin-londra-buyukelcisine-3-ingiliz-kiz-soruldu,qn5aLhYlZ0WKkG4qyz62qwTürkiye üzerinden Suriye’ye geçtikleri düşünülen 3 İngiliz kızla ilgili, İngiltere parlamentosunda oturum düzenledi. Parlamentonun içişleri komisyonunda soruları yanıtlayanlardan biri de, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç’ti.
Türkiye üzerinden Suriye’ye geçerek IŞİD’e katıldıkları düşünülen 3 İngiliz kız, İngiltere parlamentosunun gündemindeydi.

Parlamentonun içişleri komisyonunda yapılan oturuma, kızların yakınları, Londra Polis Teşkilatı Başkanı ve terörle mücadele amirinin yanı sıra, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç de katıldı.

Bilgiç, milletvekillerinin 20 dakika boyunca konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

3 genç kızın seyahatiyle ilgili birincil yükümlülüğün İngiltere’de olduğunu kaydeden Büyükelçi Bilgiç, “Zamanında ve detaylı bilgiye sahip olsaydık, kızları takip etmek kolay olurdu” dedi.

Milletvekillerinden biri Bilgiç’e, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, bilginin ve yardım talebinin üç gün sonra kendilerine iletildiğini söylediğini hatırlattı. Bunun üzerine Bilgiç, kızların 17 Şubat’ta İngiltere’den ayrıldığını, İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nin Dışişleri Bakanlığı’na konuyla ilgili sözlü notayı 23 Şubat’ta gönderdiğini söyledi.
Oturuma katılan kızların yakınları ise İngiliz polisini suçladı. Aileler, polisin, kızların Suriye’ye giden bir arkadaşını soruşturduğunu bilmediklerini ve kendilerine teslim edilmek üzere kızlara verilen mektuptan da haberleri olmadığını belirttiler.

Aileler, “Eğer bize bilgi verilseydi, çocuklarımızın üzerinden gözlerimizi ayırmazdık” derken, polis yetkilisinden, “Sizlere ulaştırmak istediğimiz mektup, elinize geçmediği için üzgünüz” yanıtı geldi.

Londra Polis Şefi Bernard Hogan Howe, Türkiye’deki polis ve güvenlik güçleri ile iyi ve profesyonel bir ilişkileri olduğunu belirtirken, terörle mücadele amiri Mark Rowley de, kızların İngiltere’ye dönmesi durumunda terörist muamelesi görmeyeceklerini kaydetti.

 

 

40 Comments