Türkiye’nin Tavrı Yahudilere Yönelik Değil İsrail Hükümetine

haaaaTürkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik, anti-semitizmin tarih boyunca Türk topraklarına ve siyasi kültürüne hiçbir zaman girmediğini belirterek, Filistinlilere yönelik uygulamalar nedeniyle İsrail hükümetine getirilen eleştirilerin Yahudilere yönelik olmadığını söyledi.

Çevik, BM Genel Kurulu’nda ilk kez düzenlenen anti-semitizm toplantısında yaptığı konuşmada, artış eğilimi görülen anti-semitik şiddeti kınadıklarını kaydetti.

Türkiye’nin tarih boyunca anti-semitizmle mücadele konusunda kararlılık gösterdiğini vurgulayan Çevik, “Türkiye, 2. Dünya Savaşı dönemi de dahil olmak üzere anti-semitizmin topraklarına ve politik kültürüne girmesine asla izin vermemiştir” dedi.

Avrupa’da anti-semitizmin en acımasız biçimde uygulandığı dönemde, Türk diplomatların yüzlerce Yahudi’nin bu trajediden kaçarak Türkiye’ye ulaşmaları için yardımcı olduğunu anlatan Çevik, Türkiye’ye sığınan Yahudilerin de sosyal ve kültürel hayata önemli katkılar yaptığını ifade etti.

Çevik, anti-semitizmin yanı sıra ırkçılık ve yabancı düşmanlığında da artış görüldüğüne dikkati çekerek, İslamofobideki artışın da kaygı verici olduğunu vurguladı.
Türkiye’nin her türlü ayrımcılığı kınadığını dile getiren Çevik, kültürler ve dinler arasında daha fazla anlayış ve hoşgörünün tesis edilmesi çağrısı yaptıklarını ifade etti.

Türkiye’nin İsrail’e yönelik eleştirilerine de açıklık getiren Çevik, “Türkiye’nin İsrail’e karşı takındığı tavır, İsrail’de ya da diğer ülkelerde yaşayan Yahudilere değil, Filistinlilerin temel haklarına saygı göstermeyen eylemleri nedeniyle İsrail hükümetine yöneliktir. Filistin halkının çektiği acılar nedeniyle ne Türkiye’nin İsrail’e yönelik eleştirileri ne de Türk halkının haklı kızgınlığının Yahudilerle ilgisi vardır” diye konuştu.

31 Comments