Twitter CEO’su Jack Dorsey Terzi Olmak İstiyordu

Jack Dorsey, Twitter‘ı kurup milyarder olmadan önce tamamen farklı bir çalışma alanı için teknoloji endüstrisini tamamen bırakıp moda tasarımcısı olmak istemiş.

Bugün, 44 yaşındaki Dorsey, hem Twitter hem de mobil ödeme şirketi Square’in CEO’su ve Forbes’a göre tahmini kişisel net serveti 12,9 milyar dolar. Ancak, 2006’da Twitter’ı kurmadan önce, Dorsey, çeşitli ilgi alanlarıyla uğraşan bir başka Silikon Vadisi kodlayıcısıydı buradan  start-up’a sıçradı.

Dorsey,  2000 yılından beri Twitter’ın ardındaki fikir haline gelecek olan gerçek zamanlı durum güncellemeleri için bir web platformu konseptini planlıyordu. Ancak sonraki altı yıl boyunca, kodlama kariyerine olan bağlılığı ile o noktaya kadar başarısızlığı yüzünden hayal kırıklığına uğradığı için teknoloji endüstrisini alternatif bir yol için tamamen bırakma istedi.

Dorsey, New York Üniversitesi’nden atıldıktan sonra ve internet üzerinden taksi ve kurye hizmetleri veren bir şirketten kovulduktan sonra, büyüdüğü St. Louis’e geri döndü.

St. Louis’de Dorsey, botanik illüstrasyon  ve masaj terapisi dahil olmak üzere çeşitli ilgi alanlarını takip etti. Dorsey, San Francisco’ya döndükten ve “herkesin  masaj terapisti olduğunu” keşfettikten sonra masöz olma fikrinden vazgeçti.

Dorsey daha sonra moda tasarımı dünyasına yöneldi. Dorsey, The New Yorker’a verdiği demeçte, “yaşayan bir dergi gibi denime yaklaşan” Paper Denim & Cloth gibi kot markalarının kurucusu jeanmaker Scott Morrison’ın çalışmalarına hayran kaldı. Dorsey, Morrison’un bu tür bir eğitimle tasarımcıları tercih ettiğini okuduktan sonra figür çizim dersleri aldı.

Aslında, Twitter’ın Mart 2006’da resmi olarak yayınlanmasından sadece bir ay önce, Dorsey, Twitter’ın kurucu ortağı Noah Glass’a, sonunda doğmak üzere oldukları start-up’tan ayrılmak için “çıkış stratejisini” anlattı.

Nick Bilton 2013 tarihli kitabında “Hatching Twitter: Para, Güç, Dostluk ve İhanetin Gerçek Bir Hikayesi” yazan Dorsey, Glass’a “Teknolojiyi bırakıp moda tasarımcısı olacağım” dedi.

Dorsey, Twitter‘ın CEO’su olarak ilk günlerinde San Francisco’daki bir tasarım okulu olan Apparel Arts’ta moda tasarımı dersleri aldı.

Bilton, Dorsey‘in Twitter‘in ofisinde saat 18.00 civarında, çizim dersleri, sıcak yoga seansları ve yerel bir moda okulunda bir kurs için ayrıldığını söyledi.

Bilton’un kitabına göre, Twitter’ın kurucu ortağı Evan Williams, Dorsey’e o günlerde: “Ya bir terzi ya da Twitter’ın CEO‘su  olursun, ama ikisi birden olamazsın dedi.

Tasarım okulunda Dorsey, iki kıyafet çizip tasarladı. Bunlar kalem etek ve asimetrik etek tasarımlarıydı. The New Yorker’a göre, Dorsey tamamlanmış etekleri aldı dolaba kaldırdı ve sonunda onları çöpe attı.

Aslında hiçbir zaman bir moda tasarımcısı olmamasına rağmen, bugün bile genellikle siyah kıyafetleri ve bere tercih eden Dorsey, moda ve tasarım dünyasına olan ilgisini sürdürmüş görünüyor. Dorsey, 2019’da Paris Moda Haftası’na katıldı ve sık sık avant garde lüks tasarımcı Rick Owens tarafından yapılan, 1.000 dolarlık spor ayakkabı ve 2.000 doların üzerine çıkabilen deri ceketler de dahil olmak üzere kıyafetler giyerken görüldü.

Reviewer overview

Twitter CEO'su Jack Dorsey Twitter'dan Önce Terzi Olmak İstemiş - /10

Summary

0 Bad!