Uber’in Yunanistan’daki Hizmeti Askıya Alındı

  Uber, akıllı telefonla taşımacılık hizmeti,Perşembe günü yaptığı açıklamada, sektörle ilgili daha sıkı bir düzenleme getiren yerel mevzuatın onaylanmasından sonra Yunanistan’daki lisanslı hizmetini askıya alındığını açıkladı.

Yunanistan’ın başkentinde lisanslı  hizmet yürüten Uber, işlerini almakla suçlayan yerel taksi şoförlerinin tepkisiyle  karşı karşıya kaldı.

Uber bir blog yazısında “Yeni yerel yönetmelikler, son zamanlarda yolculuk paylaşımı hizmetlerini etkileyen yeni hükümler getirdi.” Dedi. “Bu yeni çerçevede nasıl çalışıp çalışmayacağımızı gösterecek ve önümüzdeki günlerde bir çözüm bulabilmek için Atina ‘da uberX’ i askıya almayı değerlendirmeliyiz.”

Uber, Atina’da iki hizmet sunuyor: Profesyonel lisanslı sürücüler kullanan UberX ve taksi şoförlerini kullanan UberTAXI.

Yeni düzenlemeler, her gezinin filo ortaklarının belirlenen merkezi veya park alanında başlamasını ve bitmesini gerektiriyor ,bu şu ana kadar Uber’in yapmadığı bir şeydi.

Tüm sürüş paylaşma platformlarının ve yolcularının dijital bir kaydı da oluşturulacak

Avrupa’da bazı yerel yetkililer şirketin, 2011 yılında taksi şoförlerinin tepkisini çekmesine neden olan sigorta, ruhsatlandırma ve güvenlik konularına uymadığını söyledi.

Yaygın protestolar, davalar, mahkemeler ve yasakların ardından, Uber, yeni CEO’su Dara Khosrowshahi’nin altında, yerel yönetmeliklere uymak için çeşitli şehirlerdeki operasyonları askıya alarak yumuşak bir duruş sergiledi.

UberX Atina’da 2015 yılında başladı ve 450.000’den fazla kişi akıllı telefon uygulamasıyla gezdi. Geçen sene yapılan yeni yönetmelik haberleri, bazı Atinalılar’ı kızdırdı ve on binlerce kişi, Beat-a-yerel bir paylaşım hizmeti olan ve binicilik hizmetleri lehine başlatılan bir dilekçeyi imzaladı.

UberX sürücüleri, araç kiralama şirketleri veya turizm acenteleri gibi filo ortakları tarafından çalıştırılmalı ve arabaları yedi yıldan fazla olamaz.

Veri kaydı ve garaja dönüş gereksinimi sadece Uber ve Beat gibi binicilik hizmetleri için geçerli olacak, taksi sürücüleri ise 22 yaşına kadar olan arabaları kullanabilecekler…

50 Comments