Üç Lider Kremlin Sarayında Ne Görüştü?

1013835858Kremlin sarayında düzenlenen ve 5 saatten uzun süren görüşmenin ardından açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande arasındaki zirvenin yapıcı geçtiğini belirtti.

Rus sözcü, “Merkel ve Hollande, dün Kiev’de yaptığı görüşmelerin devamı niteliğindeki zirvede Putin ile yapıcı ve kapsamlı bir fikir alışverişi gerçekleştirdi” dedi.
Ukrayna’daki krizin çözümü için Minsk mutabakatlarının uygulanmasını öngören ortak belge hazırlanması yönünde çalışma yapıldığını açıklayan Peskov, “Belgede Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun önerileri, bugün sunulan ve Vladimir Putin’in ilaveler yaptığı öneriler yer alıyor. Belge, Ukrayna’daki tarafların görüşüne sunulacak” diye konuştu.

Peskov, belgenin, Ukrayna’daki taraflara sunulduktan sonra Pazar günü Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa liderlerinin katılımıyla Normandiya Formatı’nda telefon görüşmesi yapılacağını, yürütülen çalışmaların ilk sonuçlarının telefon görüşmesinde belli olacağını belirtti.

Peskov, Merkel ve Hollande’ın Moskova’dan ayrılmak üzere havalimanına doğru yola çıktığını, üç liderin görüş alışverişini sürdüreceğini vurguladı.

27 Comments