Uçak Kaçırılırsa…

still-of-liam-neeson-in-non-stopAlman Anayasa Mahkemesi geçen yıl aldığı bir kararda, saldırı amacıyla kullanılmak üzere teröristler tarafından kaçılan bir yolcu uçağına savaş jetlerince yapılacak müdahale için bakanlar kurulu kararının şart olduğuna hükmedilmişti. Yüksek Mahkeme, kararına, Anayasa’nın 35. Maddesini gerekçe göstermişti
Federal İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Emily Haber, “mevzuattaki bu açığı kapatmak üzere harekete geçildiğini” söyledi. Federal İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Günter Krings, “Acil durumlarda birkaç dakika zarfında karar vermek gerekir. Bu süre içinde bakanlar kurulu kararı alabilmeniz imkânsız” dedi.

SPD iç politika sözcüsü Michael Hartmann,”düzenlemeyle Ordunun Almanya’daki güvenlik operasyonlarında görev alabilmesinin önünün açılmasına” karşı uyarıda bulundu.

‘İç güvenlik askerileştiriliyor’

Sol Parti’nin iç politika sözcüsü Ulla Jelpke, anayasa değişikliği planını, “iç güvenliğin askerileştirilmesi yolunda vahim bir adım” sözleriyle yorumladı. Sol Parti’nin Federal Meclis Grup Başkanı Jan Korte, “Plana karşı her türlü girişimde bulunacağız” açıklamasında bulundu.


9 Comments