Ukrayna ve Rusya ‘kalıcı ateşkes üzerine anlaştı’

C9B38AEA-8855-4FB4-8852-4391351D7B47_cx0_cy8_cw0_mw1024_s_nRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Donetsk ve Lugansk’ta kalıcı ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya vardı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın doğu bölgesinde kalıcı ateşkesin sağlanması konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi.

Açıklamada, iki liderin krizin yaşandığı Ukrayna’nın doğusunda barışın sağlanması için atılacak adımlar konusunda görüş birliğine vardıkları kaydedildi.

Açıklama ABD Başkanı Barak Obama’nın Ukrayna krizi kapsamında NATO Zirvesi öncesinde Estonya’da Baltık ülkelerin liderleriyle bir araya geldiği sırada yapıldı.

Putin ve Poroşenko, ağustos sonunda da Belarus’ta bir araya gelmiş, iki liderin Ukrayna’daki krizin çözümüne ilişkin farklı fikirlere sahip olduğu ancak tansiyonun düşürülmesi gerektiği konusunda anlaştığı bildirilmişti.
Ne olmuştu?

Rusya’nın doğusundaki Luhansk ve Donetsk bölgelerinde Rusya yanlıları kamu binalarını ele geçirip Mayıs ayında referandum düzenleyerek bağımsızlık ilan ettiklerini açıklamışlardı.

Ancak Kiev yönetimi ve Batılı ülkeler referandum sonuçlarını kabul etmemişti.

Kiev yönetimi 25 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı olan Petro Poroşenko’nun göreve gelmesinden sonra doğu Ukrayna’daki ayrılıkçılara yönelik askeri operasyonlara hız vermişti.

Batılı ülkeler ise Ukrayna’daki krize müdahale ettiği iddiasıyla Rusya’ya yönelik bir dizi ekonomik yaptırım açıklamıştı.

5 Comments