Ukrayna’da Bir kişiye Günde 220 Dolardan Fasla Satmak Yasak!

dolarUkrayna Merkez Bankası, bir kişiye günlük olarak satılabilecek döviz miktarını üç bin grivne (220 dolar) ile sınırlandırdı. Haberi Ukrayna Merkez Bankası’nın verilerine dayandırarak İTAR-TASS duyurdu.

Merkez Bankası, kararın “döviz piyasasında artan likidite gerginliği” ile ilgili alındığını açıkladı. Ayrıca, söz konusu sınırlamanın müşterilerin kredi sözleşmeleri ile ilgili yükümlülüklerini kapatmak için satın alacakları nakit döviz miktarlarını kapsamadığı öğrenildi.
Ayrıca daha önce yürürlükte olan ve yurtdışından gelen dövizin bireyin lehine olacak şekilde hesap açmadan grivneye dönüştürülmesi mecburiyetinin de kaldırıldığı öğrenildi.
Ukrayna Merkez Bankası, alınan önlemler sayesinde Ukrayna’ya ticari olmayan işlemlerle döviz girişinin artmasını bekliyor. Yeni normlar 23 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe girecek.

 
Eylül ayının başından beri Ukrayna Merkez Bankası’nın talimatı üzerine para çekmek isteyen kart sahiplerine bankamatiklerden sadece grivne ödenmekteydi. Gerçek kişilerin yurtdışından döviz olarak gönderdiği miktarlar da alıcılar tarafından sadece grivne olarak çekilebiliyordu. Talimat 2 Eylül’de yürürlüğe girmişti.

 

 

 

35 Comments