Ukrayna’da Seçimleri AB Yanlıları Kazandı!

rada (1)Ukrayna’da düzenlenen parlamento seçimlerinin galibi, Avrupa yanlısı Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Başbakan Arseniy Yatsenyuk’un destekçileri oldu.

Poroşenko Bloğu’nun oyları yüzde 23.1 olurken Başbakan Arseniy Yatsenyuk’un partisi Halk Cephesi’nin oyları yüzde 21.2 oldu. Avrupa yanlısı başka bir parti de üçüncü sırada geldi.

Poroşenko, seçmenlere ‘demokratik, reformcu, Ukrayna ve Avrupa yanlısı bir tercihte bulundukları’ için teşekkür etti.

Ukrayna’nın doğusundaki krize işaret eden Poroşenko, ‘Seçmenlerin ağırlıklı bölümü devlet başkanının barış planına destek verdi ve Donbas’ta siyasi bir çözüm istedi’ dedi.

Poroşenko, koalisyon görüşmelerinde birinci ortaklarının Halk Cephesi olacağını söyledi.

Seçimlerdeki bir sürpriz de geçtiğimiz Şubat ayında devrilen eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in destekçisi ve eski Enerji Bakanı Yuriy Boyko öncülüğündeki Muhalefet Cephesi’nin gösterdiği yüksek performans oldu. Muhalefet Cephesi, oyların yaklaşık yüzde 8’ini alarak parlamentoya girme hakkı kazandı.

Komünist Parti ise Ukrayna’nın Sovyetler Birliği’nden ayrıldığı 1991 yılından bu yana ilk kez parlamento dışında kaldı.

Seçimler, ayrılıkçı grupların kontrolündeki bölgelerde ve Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da düzenlenemedi. Ülkenin doğusunda ordunun kontrolündeki bölgelerde ise seçimler, silahlı askerlerin koruması altında düzenlenebildi.

Ayrılıkçı gruplar, 2 Kasım’da kendi seçimlerini düzenleyeceklerini açıklamıştı.

Ukrayna’da Kiev yönetiminin ayrılıkçı gruplarla 5 Eylül’de imzaladığı ateşkesten bu yana ülkede 300 kişi çatışmalarda hayatını kaybetti.

2 Comments