“Ülkemi Geri istiyorum’ Dedi Partisinin Genel Başkanlığından İstifa Etti

nigBirleşik Krallık’ın (İngiltere) AB’den ayrılması için mücadele eden, 23 Haziran’daki ayrılık referandumundan başarıyla çıkan UKİP Partisi’nin lideri Nigel Farage (52), “Hedefim siyasi kariyer değildi. İngiltere’nin AB’den çıkmasıydı, hedefe ulaştım” diyerek parti liderliğinden istifasını açıkladı.

Referandum sonrası Muhafazakâr Parti lideri Başbakan David Cameron, başbakanlıktan istifa edeceğini açıklamıştı. Referandumda Cameron’ın aksine AB’den ayrılmayı destekleyen ve zaferle çıkan Muhafazakâr politikacı Boris Johnson’ın yerine gelebileceği belirtilirken, Johnson, başbakan olmayı düşünmediğini açıklamıştı.

Dün istifa kararını açıklayan Nigel Farage, “Referandum kampanyası sırasında ‘ülkemi geri istiyorum’ demiştim. Şimdi ise ‘hayatımı geri istiyorum’ diyorum ve bu şimdi başlıyor. Ayrılma kampının zaferi, benim siyasi hedefime ulaştığım anlamına geliyor. Bu ülkenin yeniden kendi kendisini yönetmesi için iş dünyasından bu mücadeleye katıldım, hedefim siyasi kariyer yapmak değildi” dedi.

Avrupa Parlamentosu’ndaki vekilliğinin ise süreceğini söyleyen İngiliz siyasetçi, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılma müzakerelerini bir ‘şahin’ gibi takip edeceğini de belirtti. 2015 yılındaki seçimlerde hezimete uğradıktan sonra da istifa kararı açıklayan Farage, bu kez fikrini değiştirmeyeceğini kaydetti. Farage, Avrupa’daki diğer ayrılıkçılara danışmanlık yapabileceğini de belirtti. Birleşik Krallık’ta geçen ay yapılan referandumdan çıkan “Brexit” kararının ardından iç siyasette hareketli günler yaşanıyor. Referandum sonucunun ardından görevinden istifa edeceğini açıklayan İngiltere Başbakanı Cameron’ın yerini dolduracak kişi için Muhafazakâr Parti’de ilk tur oylama bugün yapılacak.

1 Comment