Ülkeye Demokrasi mi Geliyor: Başbakan Canlı Yayında İstifa Ettiğini Açıkladı

hhhLibya Başbakanı Abdullah El Sani katıldığı televizyon programında istifasını açıkladı.
Ulusal birlik hükümeti kurulması yönündeki müzakerelerin sürdüğü Libya’da Başbakan Abdullah El Sani beklenmedik bir şekilde istifa ettiğini açıkladı. Sani katıldığı canlı yayında, “Eğer benim ayrılmam çözümse ben de görevi bıraktığımı burada duyuruyorum” dedi.

 
Deutsche Welle’nin haberine göre El Sani, programda öfkeli vatandaşların eleştirileri ile karşı karşıya kalmıştı. Yayına katılan Libyalıların çoğu, ülkedeki kötü yaşam ve güvenlik koşullarından hükümeti sorumlu tutarak hükümete yolsuzluk suçlaması yöneltti. Suçlamalara sinirlenen Başbakan El Sani, sert bir tepki vererek istifa ettiğini açıkladı.

 
Başbakan, istifasını pazar günü meclise göndereceğini belirtti. El Sani mayıs ayında bir suikaste uğramış, ancak suikastten kurtulmayı başarmıştı. Silahlı kişiler Sani’nin Tobruk’taki bir meclis oturumundan dönerken otomobiline ateş etmişti.

Libya’da eski devlet başkanı Kaddafi’nin devrildiği 2011 yılından bu yana kaos ve şiddet ortamı hüküm sürüyor. Kentler birbirine rakip grupların militanlar tarafından kontrol edilirken, iki ayrı parlamento ve hükümet yetkinin kendisinde olduğunu öne sürüyor. Ülkenin doğusundaki Tobruk’ta uluslararası toplum tarafından kabul edilen meclis ve hükümet bulunuyor.

 
Trablus’ta ise uluslararası toplumun tanımadığı İslamcı bir hükümet var. Ülkenin en önemli kentlerinden doğudaki Bingazi’de hükümet güçleri ile militanlar arasında hemen her gün çatışmalar yaşanıyor. Geçen salı günü ülkedeki rakip siyasi güçler, bir ulusal birlik hükümeti kurulması amacıyla müzakerelere başlamış, Cenevre’deki müzakerelere tüm siyasi grupların temsilcileri katılmıştı.

 

 

66 Comments