Uluslararası Af Örgütü Eleştiri Oklarını Bu Kez Türkiye’ye Yöneltti

amnestyinttGeçtiğimiz hafta yayınladığı raporda Kuzey Irak Kürt Bölgesini ağır eleştiren, bölgedeki Arapların Peşmerge güçleri tarafından yerlerinden sürüldüğünü  açıklayan  Uluslararsı Af Örgütü, eleştiri oklarını bu kez Türkiye’ye yöneltti.

Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda Güneydoğu’daki meskun bölgelerde ağır silah ve keskin nişancı ateşiyle yürütülen askeri operasyonların herhangi bir tehdit unsuru oluşturmayan sıradan sivillerin hayatını tehlikeye attığını dile getirdi.

Rapor ayrıca bazı güvenlik önlemlerini de “acımasız” ve “keyfi” olarak nitelendiriyor. Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Programı Direktörü John Dalhuisen, “Bazı bölgelerde uygulanan sokağa çıkma yasakları nedeniyle halk bir aydan uzun süredir evlerinde hapsoldu. Kimi mahalleler tamamen kuşatma altında” şeklinde konuştu. Türk yetkililerin operasyonlardan ve sokağa çıkma yasaklarından etkilenen bölgelerde gıda ve diğer temel ihtiyaçların karşılanmasını sağlamakla yükümlü olduğunu belirten John Dalhuisen, bu önlemler alınmadığı takdirde durumun hızla kötüleşebileceği uyarısında bulundu.

Uluslararası toplumun bazı kesimlerinin Türk hükümetinin yürüttüğü operasyonları eleştirme konusunda isteksiz davrandığını bildiren örgüt, bunun nedeninin bu ülkelerin Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı yürütülen mücadelede kilit önem taşıyan Türkiye’ye karşı cephe almaktan kaçınmak olabileceği öngörüsünde bulundu.

Ancak örgütü Avrupa ve Orta Asya Programı Direktörü John Dalhuisen, bu stratejik kaygıların ciddi insan hakları ihlalleri suçlamalarına gölge düşürmemesi gerektiğini, uluslararası toplumun bu ihlallere sırt çeviremeyeceğini belirtti.

Geçtiğimiz ay da İnsan Hakları Gözlem örgütü Kürt nüfusun yaşadığı bölgelerde orantısız güç kullanımına derhal son vermesi ve operasyonlarda sivil can kayıplarına ilişkin soruşturma açılması çağrısı yapmıştı.

Gözlemcilerin Güneydoğu’da sokağa çıkma yasağı uygulanan yerlere girmesine izin verilmiyor. Bu nedenle yaşanan krizin boyutlarına ilişkin net bir tablo ortaya çıkarılamıyor.

6 Comments