Uluslararası Af Örgütü: “Peşmerge Güçleri Arapları Yerlerinden Sürdü”

amnestyUluslararası Af Örgütü, Kuzey Irak’taki bazı köy ve kasaba sakinlerinin Peşmerge güçleri tarafından zorla yerlerinden edildiğine dair bir rapor yayımladı. Raporda, “Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (KBY) bağlı Peşmerge güçleri ile Kuzey Irak’taki Kürt milisler, sözde İslam Devleti’ne destek verdiği düşünülen Arap topluluklarından intikam almak amacıyla, onları yerlerinden etmek için belirgin bir çaba göstererek binlerce evi dümdüz etti, havaya uçurdu ve yakıp yıktı” denildi.

‘Sürgün ve Mahrum: Kuzey Irak’ta Zorla Yerinden Edilme ve Kasıtlı Yıkım’ isimli rapor 13 köy ve kasabada gerçekleştirilen saha soruşturmasına ve 100’den fazla görgü tanığı ile zorla yerinden edilme mağdurunun ifadelerine dayanıyor.

 

Raporda, IŞİD’i desteklediği düşünülen Arapların Kürtler tarafından cezalandırıldığı bilgisine yer verilirken, Kürtlerin ülkedeki tartışmalı topraklarda kontrolü ele geçirmeye çalıştığı aktarıldı. Örgüt raporunda, Kürt peşmerge güçlerinin IŞİD’den geri aldıkları bölgelerde “savaş suçu” işlemiş olabileceğine de vurgu yapıldı. Raporda, bölgeyi terk etmeye zorlanan Arapların geri dönüşlerinin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi güçleri tarafından engellendiği iddiası da yer aldı. Raporda, YPG ve PKK’nın da bölgede suç işlediği belirtildi. Raporun ardından YPG, bölgedeki halka zarar verdiği gerekçesiyle suçlanan 4 kişinin tutuklandığını, bu kişilerin YPG üyeliğinden çıkartıldığını duyurdu.

7 Comments