Atom Enerjisi Ajansı İsrail’in Nükleer Üretmediğine Karar Verdi!

s bid for a bomb3Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın perşembe günü gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında, Arap ülkelerinin önerdiği İsrail’in nükleer yetenekleri konulu karar tasarısı reddedildi.

 
UAEA Genel Kurulu İsrail’in nükleer yetenekleri hakkında karar tasarısını reddetti.
Tasarıda, İsrail tarafından yürütülen nükleer faaliyetlerin endişe kaynağı olduğu ifade edilirken ülkenin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’na (NPT) katılması da önerildi.

 
Oylama sonuçlarını açıklayan toplantı başkanı, karar tasarısının 45 olumlu oya karşı 58 olumsuz oyla reddedildiğini ve 27 ülkenin oylamaya katılmadığınıbelirtildi. ABD, Kanada, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda, tüm AB üyesi ülkeler ve bazı BDT ülkeleri karara karşı oy kullanırken Rusya Federasyonu, Çin, Arap ve Müslüman ülkeleri ile bazı Latin Amerika ülkeleri kararı destekledi.

 
Kararı destekleyen ülkeler, nükleer silah varlığından da şüphelenilen İsrail’in Orta Doğuda NPT’ye katılmayan ve nükleer tesislerinin tamamını UAEA denetimine açmayan tek ülke olmasına son verilmesine çağrı yaptı. İsrail ayrıca Orta Doğu’nun nükleer silahlardan arındırılmış bölge yapılması için uluslararası konferans düzenlenmesine engel olmakla da suçlandı.

 
Önerilen kararın ülkeye ders verme ve bir eleştiri unsuru yapma arzusundan kaynaklandığını ifade eden İsrail ise bu tür motivasyonların uluslararası konferans düzenleme amaçlarına aykırı olduğunu ifade etti.

 

 

 

 

 

11 Comments