Uluslararsı Haber Ajansının İddiası: AK Partinin Başına Kim Geçecek?

akkReuters AK Parti’de kongre kararı alınmasıyla ilgili çok konuşulacak bir iddia ortaya attı. Uluslararası haber ajansına göre AK Parti’nin başına Bekir Bozdağ geçebilir.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile dünkü görüşmesinin ardından AK Parti’de bu ay içinde genel başkan ve başbakan değişikliğinin yolunu açan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, MHP ve HDP’nin oylarının baraj altında kalacağı beklentisiyle TBMM’de başkanlık sistemini sağlayacak çoğunluk için bu yıl erken seçime gidebileceği belirtiliyor.

Bu süreçte MHP’nin hangi genel başkan ile yola devam edeceğinin de kritik unsurlardan biri olduğu ifade ediliyor.

AK Partili yetkililer ve analistler, Erdoğan’ın başkanlık sistemini getirecek anayasa değişikliğinin bir an önce hayata geçirilmesini istediğini ve işaret edeceği yeni başbakan ile TBMM’de anayasa değişikliği için gerekli 367 sandalyeyi kazanmaya çalışacağını belirtiyorlar.

Geçen yıl 1 Kasım’da yapılan seçimde AK Parti yüzde 49.5 oy ile tek başına yeniden iktidar olmuştu. Normal şartlarda seçim Kasım 2019’da yapılacak.

MHP KRİTİK PARTİ

“Erdoğan’dan dün beklenenden çok daha sert bir hareket geldi. Bir geçiş süreciyle genel başkan değişikliği olabilirdi ama tercih etmedi. Artık başkanlık sistemini getirecek bir anayasa değişikliği için Erdoğan tüm imkanları kullanacak” diyen AK Parti’ye yakın bir kaynak, şunu kaydetti:

“Burada HDP’nin baraj altında olmasının yanı sıra MHP’nin durumu çok kritik. Eğer (MHP Genel Başkanı Devlet) Bahçeli partinin başında kalırsa bu durumda MHP’nin baraj altında kalabileceğinden hareketle, bu yıl bitmeden bir erken seçim şu anda en güçlü seçenek.”

Ankara 12.Sulh Hukuk Mahkemesi MHP’li muhaliflerin başvurusu üzerine MHP’de olağanüstü kongre talebini haklı bulmuş, ancak iki yerel mahkeme kararın Yargıtay tarafından kesinleşmeden uygulanamayacağına hükmetmişti.

MHP’de şu ana kadar genel başkanlığa adaylığını açıklayan isimler Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Süleyman Sazak.

BEKİR BOZDAĞ BAŞA GEÇEBİLİR

AK Partili bir MYK üyesi, “Şayet MHP’de mevcut durum devam ederse, (Adalet Bakanı) Bekir Bozdağ’ın genel başkanlığında Ekim’de erken seçim bekleyebiliriz. Ancak bir sürpriz olur ve olası kongrede MHP’de (Meral) Akşener başa geçerse, o zaman 2019’a kadar seçimsiz gidilebilir” ifadesini kullandı.

Son dönemde güneydoğudaki operasyonlar ve şehirlerdeki çatışmaların ardından HDP’nin oy oranının yüzde 10’un altına düştüğünü savunan aynı yetkili, bu durumun yapılacak erken bir seçimle AKP için avantaja dönebileceğini kaydetti.

Bazı anket şirketleri HDP’nin yüzde 10’luk barajın altında kaldığını belirtirken, HDP bunun bir “algı yönetimi” olduğunu ve yaptıkları son dört ankette oylarının en az yüzde 11 olduğunu belirtiyor.

BAŞKANLIĞA DESTEK AZALIYOR

Son gelişmelerle AK Parti’nin Parlamento’da anayasayı tek başına değiştirecek 367 sandalyenin üzerine çıkma potansiyeli yakaladığını vurgulayan başka bir yetkili ise, “Bugüne kadar halkın başkanlık sistemine yüzde 50’nin üzerinde desteği vardı. Ama artık bu azaldı. Erdoğan biraz da bunun etkisiyle hızlı hareket edip başkanlık sistemini getirecek çoğunluğa ulaşmayı tercih edecek. Bu sistemi kurgulayacak bir lider ve parti yapılanması olacaktır” dedi.

CUMHURBAŞKANI DANIŞMANI: ERKEN SEÇİM YOK

Başkanlık sistemini getirecek anayasa değişikliğini referanduma taşıyacak 330 oy için dahi AK Parti’nin en az 14 sandalyeye ihtiyacı bulunurken, parlamentodaki üç muhalefet partisi de böyle bir değişikliğe karşı. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem bu sabah NTV’de yaptığı açıklamada, bir erken seçim olasılığı görmediğini belirtirken, Cumhurbaşkanlığı’na yakın bir kaynak, “Seçim için bir şey diyemem ama artık başkanlık sisteminin gelmesi için adım atılması gerektiği bir gerçek. Süreç bu yönde ilerleyecek, ne gerekiyorsa” dedi.

“Artık önümüzdeki en kuvvetli ihtimal, Bozdağ başkanlığında Ekim’de erken seçim” diyen bir AK Parti MYK üyesi, Akşener’in MHP’nin başına geçmesi ve bir rüzgar yakalaması durumunda senaryonun değişeceğini savunarak, şöyle konuştu:

“Akşener gelirse, Bozdağ’ın Ak Parti genel başkanlığında 2019’a kadar seçimsiz gidilir. Erdoğan’ın istifa edip partinin başına geçerek erken seçime götürmesi ve başkanlığı getirecek çoğunluğa ulaşması zayıf da olsa bir ihtimal.”

KULAT: ERKEN SEÇİM EN GÜÇLÜ İHTİMAL

Cumhurbaşkanlığı’na yakın olan kamuoyu araştırma şirketi MAK Danışmanlık’ın Başkanı Mehmet Ali Kulat da erken seçimin artık en güçlü ihtimal olduğunu belirterek, “Ekim ya da Kasım’da seçim ciddi olasılık. Bozdağ en güçlü lider adayı. Artık tek gündem başkanlık sistemi” diye konuştu.

AK Parti’de potansiyel genel başkan adayları arasında Bozdağ’ın yanısıra, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’la, Enerji Bakanı ve aynı zamanda Erdoğan’ın damadı olan Berat Albayrak’ın da adı geçiyor.

BİNALİ YILDIRIM ADAYLIKTAN VAZGEÇMİŞTİ

Yetkililer, Yıldırım’ın 12 Eylül 2015’te toplanan ve Davutoğlu’nun genel başkan seçildiği AK Parti Kongresi’nden önce, Erdoğan’ın talimatıyla 1,200’ü aşkın delegenin önemli bölümünün imzasını toplayarak genel başkanlığa aday olmak için adım attığı, ancak Erdoğan ve Davutoğlu’nun parti yönetim listesi üzerinde sağladığı uzlaşı ile adaylıktan vazgeçtiğini bildirmişlerdi.

BERAT ALBAYRAK ZOR GİBİ…

AK Parti’li bir başka yetkili ise Albayrak’ın liderliğinin “nepotizm” algısı oluşturacağı için zor olduğunu belirtirken, Cumhurbaşkanlığı’na yakın bir kaynak ise, şunu söyledi:

“Albayrak milletvekili olamaz diyordunuz, oldu; bakan olamaz diyordunuz, oldu. Neden başbakan olmasın?”

12 Comments

 • cbd oil Reply

  20 January 2020 at 01:22

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/uluslararsi-haber-ajansinin-iddiasi-ak-partinin-basina-kim-gececek/ […]

 • 카지노쿠폰 Reply

  27 January 2020 at 23:48

  … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/uluslararsi-haber-ajansinin-iddiasi-ak-partinin-basina-kim-gececek/ […]

 • KIU-Library Reply

  28 February 2020 at 10:18

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/uluslararsi-haber-ajansinin-iddiasi-ak-partinin-basina-kim-gececek/ […]

 • replica hublot clone watch Reply

  01 March 2020 at 15:21

  … [Trackback]

  […] There you can find 63163 more Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/uluslararsi-haber-ajansinin-iddiasi-ak-partinin-basina-kim-gececek/ […]

 • review Reply

  24 June 2020 at 17:02

  … [Trackback]

  […] Here you can find 66730 more Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/uluslararsi-haber-ajansinin-iddiasi-ak-partinin-basina-kim-gececek/ […]

 • maha pharma steroids reviews Reply

  12 August 2020 at 12:49

  … [Trackback]

  […] Here you will find 24849 more Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/uluslararsi-haber-ajansinin-iddiasi-ak-partinin-basina-kim-gececek/ […]

 • satta king Reply

  23 August 2020 at 10:47

  … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/uluslararsi-haber-ajansinin-iddiasi-ak-partinin-basina-kim-gececek/ […]

 • purchase suboxone online for sale near me no prescription overnight delivery cheap Reply

  26 August 2020 at 13:53

  … [Trackback]

  […] There you can find 71814 additional Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/uluslararsi-haber-ajansinin-iddiasi-ak-partinin-basina-kim-gececek/ […]

 • English bulldog puppies for sale near me in MN MD CT NJ AZ AK LA WV ND IW NC NB WA NV MI Reply

  28 August 2020 at 21:14

  … [Trackback]

  […] There you will find 35529 more Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/uluslararsi-haber-ajansinin-iddiasi-ak-partinin-basina-kim-gececek/ […]

 • fun88 Reply

  13 October 2020 at 14:44

  … [Trackback]

  […] There you will find 97958 more Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/uluslararsi-haber-ajansinin-iddiasi-ak-partinin-basina-kim-gececek/ […]

 • Marcell Lorson Reply

  07 November 2020 at 11:11

  I really like your writing! I love sucking dick btw hmu

 • Harold Jahn Reply

  14 November 2020 at 12:09

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/uluslararsi-haber-ajansinin-iddiasi-ak-partinin-basina-kim-gececek/ […]

Leave a Comment