Chantel Young,Vitiligo Hastalığına Yakalandı! Tedavisi Var mı?

Haber: Hülya Karahan

Chantelle Young, 19 yaşında Amerika’nın en çok umut vaat eden modellerinden biri olarak gösteriliyor.

Genç modeinl en büyük özelliği  Vitiligo denen bir cilt hastalığına yakalanması.

Siyahi modelin vücudunun bazı bölümleri tamamen beyaz rengine dönüştü. Ama ilginç olan cildinin bir bölümünün beyaz olması değil simetrik şeklinde bir görüntülerin  oluşması. Chantel Young “Herkesin geçmişten gelen bir hikayesi var, ama benim hikayem yüzüme ve vücuduma resmedilmiş” Diyor.
Peki “Vitiligo” ne demek?

National Institute of Health‘e göre  Vitiligo bir pigment hastalığı zamanla cildin rengini veren pigmentlerin hücreler yok oluyor ve vücudun değişik bölgeleri koyu renkten beyaza dönüşüyor, bazen beyaz kendisini saçlarda da gösteriyor. Kimi zaman bu değişim hızlı oluyor kimi zamanda yavaş.

Dünyada yüzde 0.5  Vitiligo hastası var ve genelikle hastalık yirmili yaşların ortasında  çıkıyor. Kadın ve erkeklerde eşit oranda görülüyor. Koyu tenli insanlarda görülme riski daha yüksek.

chantelle-brown-young-vitiligo-model-instagram
Vitigo’nun Tedavisi Var mı?
Çeşitli tedaviyöntemleri var.  Vitiligo‘ya ilaç tedavisinin yanı sıra ışık tedavisiyle de  çare bulunabiliyor. Uzmanlara göre bazı hastalar estetikle bu sorundan kurtulurken bazıları makyajla kapatıyor, bazıları ise umursamıyor ve bu ciltle yaşamaya devem ediyor.

120643_480n

 

73 Comments