Ünlü Oyuncu Teröre Destek Vermek Suçlamasıyla Mahküm Edildi

9046023-640x360Birçok sanatçının cezaevinde tutulduğu Suriye’de dizi ve tiyatro sanatçısı Samer Kukaş ‘teröre destek vermek’ suçlaması ile yargılandığı davada beş yıl hapse mahkum edildi.

 
Samer Kukaş, yaklaşık bir yıl önce Şam’da emniyet güçleri tarafından tutuklandı. O günden beri tutuklu bulunan Kukaş ilk olarak istihbarata bağlı sorgulama ve işkence merkezi olarak bilinen “215” adlı gözaltı merkezinde kaldı. Sanatçı aylar süren sorgulamaların ardından bundan birkaç ay önce Şam’da bulunan Merkez Cezaevi’ne nakledildi. Kukaş beş yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Kukaş’ın hangi ‘terör faaliyetine destek’ verdiğine dair net bir açıklama yapılmıyor. Ailesi de korktuğu için bu konuda yetkililere herhangi bir başvuruda bulunamıyor

Kukaş kimdir?

1972 doğumlu Kukaş, 1995 yılında Şam Üniversitesi Tiyatro Yüksek Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra Suriye’nin tanınmış sanatçılarından Cemal Süleyman ile iki tiyatro oyununda rol aldı. Daha sonra Baharın Uyanışı, Nergisin Seyahati ve Sinderella gibi tiyatro oyunlarda yer alan Kukaş, aynı zamanda Alababid, Kızkardeş ve Avize gibi Arap dünyasında yoğun ilgi gören dizilerde oynadı.

Kukaş, Suriyeli Sanatçı bir ailenin kızı. Babası ünlü film yönetmeni Alauddin Kukaş, annesi de oyuncu Melek Sıkker. Evli olan Kukaş’ın Lin ve Melek isimli iki kızı bulunuyor. Sanatçılara baskı var Suriye’de 2011’de ayaklanmanın başlamasından bu yana çok sayıda sanatçı gözaltına alındı ve sorgulandı.

 

Bu sanatçılardan biri de oyuncu ve dublaj sanatçısı Zeki Kurdello. Kurdello’da Suriye istihbarat birimleri tarafından ‘teröre destek vermek’ suçlaması ile oyuncu babası Mıhyar Kurdello ile birlikte gözaltına alındı. Yine Suriyeli oyuncu ve yönetmen Adnan Zirai yaklaşık iki yıldır ‘teröre destek vermek’ suçlaması ile cezaevinde tutuklu bulunuyor. Şam yönetimi sanatçıların sahneleyeceği oyunlara direkt müdahale ederek rejimi hedef alacak herhangi bir temsile asla izin vermiyor. Bundan dolayı istihbarat birimleri sanatçıları sürekli takip altında tutuyor

1 Comment