Uykusuz Kaldığınızda Vücudunuzda Neler Olur

Uyku yoksunluğu birçok insan için büyük sorun, bunun nedenlerine ve bunun etkilerine yol açan nedenlerle ilgili çok sayıda çalışma var.

Avustralyalı uzman, gece yeterince uyuyamadığında vücuda ve zihne tam olarak ne olduğunu ortaya çıkardı.

1. Hafıza ve konsantrasyon problemleri:

Vücuda ek olarak, aynı zamanda zihin dengesini sağlamak için uyku gerekli. Sleep.org, insanların uyanık olduklarında, beynin, gün sonunda Zirveye ulaştığında uyku arzusu üretmek için biriken bir madde olan adenosin adlı aktif bir kimyasal ürettiğini açıkladı.

Uyku sırasında vücudunuz sizi bu kimyasaldan kurtaracak ve bu da uyanmanıza ve tazelenmiş ve dikkatli olmanıza yardımcı olacak.

İyi uyuyamazsanız, kendinizi adenosin temizlememenin bir sonucu olarak “beyin pusuyla” savaşırken bulabilirsiniz.

Uzmanlar ayrıca, gece  uykunun beyin fonksiyonu üzerinde, özellikle de beyin hafıza merkezindeki (hipokampus) aktivitesinin azaldığı, yani geceleri yeterince uyumayanların zor geleceği anlamına gelen hafıza üzerinde etkisi olduğunu belirtiyor.

2. Zayıf bağışıklık sistemi:

İşyerinde veya toplu taşıma araçlarında yayılan mikropların çoğundan kaçınmak zor olabilir, bu nedenle her gece gereken miktarda uyku almanızı sağlayarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz.

Yeterli uyku olmadan vücudunuz hasar görmüş hücrelerin onarımı veya “savaşan” hücrelerin salınması da dahil olmak üzere doğal ilaçlar uygulayamaz, bu nedenle bakteri veya virüslere maruz kalırsanız, vücudunuz hastalığa daha yatkın olabilir.

3. Soluk ve soluk cilt:

Muhtemelen “güzellik uykusu” terimini duymuşsunuzdur, her gece iyi bir uyku almayı öneren bir kavram, daha çekici bir görünüm elde etmenin yanı sıra ruh hali ve üretkenlik üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Bunun nedeni, uyku sırasında vücudun belirli bir büyüme hormonunun yanı sıra canlandırıcı ve restoratif hücreleri üretmek için çok çalışmasıdır.

Ancak uyku düzenli aralıklarla kesilirse, kollajen üretimi azalır, bu da cildin esnekliğini ve sıkılığını kaybedebileceği anlamına gelir; bu nedenle uyku, Bed Threads’e göre “bizi sağlıklı ve canlı görümmemizi sağlar”.

Ruh hali:

Uykusuzluk, duygular üzerinde dolaylı bir etkiye sahip olan mantığı etkiler, duygudurum ve duyguları düzenleyememek, çeşitli mesleksel sorunlara yol açabilecek uyku yoksunluğuna bağlanabilir.

Kronik sağlık sorunları

Sürekli olarak yeterince uyuyamayan insanlar, kalp hastalığı, diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklar geliştirme riski altındadır.

Uyku yoksunluğu ayrıca kilo alımı ve şişmanlık gibi diğer problemlerle de ilişkilidir. Bunun nedeni, uykunuz sırasında vücudun leptin, enerji tüketimiyle ilişkili bir hormon ve leptin üretmesi ve yetersiz uykunun bu hormonu azaltması ve beynin daha fazla ghrelin üretmesine neden olmasıdır.