Uykusuzluğa Çözüm 10 yiyecek

Geceleri uyumakta zorlanan veya gecenin bir yarısı uykusu kaçtığı için ayaklananlara bir müjdemiz var.
Akşam yemeğinize dikkat etmeniz durumunda gece deliksiz bir uyku çekmek hiç de zor değil.
İşte Uykusuzluğa Çözüm 10 yiyecek…
Özellikle akşam yemeğinde bazı yiyecekler tüketerek gece boyunca deliksiz bir uyku çekebilirsiniz. İşte uykusuzluğa iyi gelen ve uyumanıza yardımcı olan 10 yiyecek:

Kıvırcık Salata
1. Kulağa garip gelebilir, ancak akşamları kıvırcık salata yemek daha iyi uyumanıza yardım ediyor. Salatadaki sütlü Bitki özü lactucine diye bilinen afyon içeriyor. Bu Madde uyku ve gevşeme sağlıyor. Uykusuzluğa iyi gelir.
Bir Fincan Çay
2. Bir fincan çay rahatlatıcı olabilir, ancak 8 saatlik kesintisiz bir uyku çekmek istiyorsanız, en iyi seçenek papatya çayı olmalı. Papatya çayı doğal bir yatıştırıcıdır ve asabi tansiyonu düşüren etkisi bulunuyor.
Sebzeler
3. Çay içmek istemiyorsanız, yeşil sebzelerde bulunan Mineral magnezyum, kasları ve sinirleri gevşetmeye yardım ediyor. Öözellikle, brokoli, Brüksel lahanası, kıvırcık lahana, hindiba gibi sebzeler rahatlatıcı etkiye sahip.
Triptofan
4. Bayramlarda ve özel günlerde kurulan ziyafet sofrasından sonra kendimizi yorgun hissetmemizin sebebi, triptofandır.
Özellikle, et, tavuk, balık ve hindi etinde bulunan triptofan isimli amino asit, serotonin üretimini destekliyor, bu da vücudun gevşemesine ve uykusuzluk sorunlarıyla baş etmenize yardımcı oluyor
Muz
5. Sebze sevmiyorsanız, alternatif olarak triptofan içeren diğer bir yiyecek olan muzu deneyebilirsiniz.
Karbonhidrat içiren yiyeecekler
6. Akşam yemeğinizde karabuğday, kinoa (gluten içermeyen bir tür tahıl), darı, Arpa ve tatlı patates gibi karbonhidrat içeren yiyeceklerden bir karma hazırlayın.
Karbonhidrat insülinin serbest kalmasını sağlar, bu da triptofanın beyne iletilmesi için gereklidir.
Yulaf Unu
7. Yulaf unu, sadece kahvaltı için değildir. Akşam yemeğinde de bir kase yemeği deneyin. Buğdayın yatıştırıcı ve sinir onarıcı özellikleri bulunuyor. Bu da iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olur.
Balık
8. Çalışmalar, balın doğal uyku yardımı olduğunu gösteriyor. Balın içindeki oreksin isimli doğal içerik beynin kendini kapatıp dinlenmesine yardımcı oluyor.
Niasin Yiyecekler
9. Niasin bakımından zengin olan yiyecekler de uyku için faydalıdır. Çünkü bu yiyecekler de serotonin sentezi içeriyor. Niasin bakımından zengin olan yiyecekler arasında yumurta, balık, tavuk, soya fasulyesi, bezelye ve çemen bulunuyor.
Yağlı Balıklarda uykuya yardımcıdır
10. Somon, uskumru, sardalye, ringa ve alabalık gibi yağlı balıklar, iyi bir uykuya yardımcıdır. Akşam yemeğinde tabağınızı bu yiyeceklerle doldurarak, kesintisiz bir gece uykusu uyuyabilirsiniz.

 

 

12 Comments