…Ve Obama Che Guevera’nın Önünde Poz Verdi

88 yıl aradan sonra resmi ziyarette bulunan ilk ABD başkan Barak Obama, Küba gezisinde Latin Amerika’nın gerila lideri Ernesto Che Guevera’nın ününe ün katan , Alberto Korda tarafından çekilen portresinin yer aldığı binanın önünde poz verdi.

Sosyal medyada bir anda fenomen olan bu kare için  kısa sürede binlerce yorum yapıldı.

İşte ABD başkanı Obama’nın  o fotoğrafı ve Ernesto Che Guevera’nın hayat hikayesi:

f63cc6c3-b8ef-462d-8dbf-8353428bdc5b-original

Ernesto “Che” Guevara, kısaca Che Guevara ya da el Che,(14 Haziran 1928- 9 Ekim 1967), Arjantinli doktor. Marksist-Leninist politikacı. Küba gerillaları ile Enternasyonalist gerillaların lideri.

Tıp eğitimi alırken Latin Amerika’yı baştan aşağı dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna inandı.  Marksizm’i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán’ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.

Bir süre sonra 1959 yılında Küba’da yönetimi ele geçiren Fidel Castro’nun askeri nitelikli 26 Temmuz Hareketi’nin bir üyesi oldu. Yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba’dan ayrıldı. İlk olarak Kongo-Kinşasa’ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Ordusu’nun elindeyken öldürüldü.

Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline geldi.. Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı “dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü” olarak nitelenmiştir.

chee

117 Comments