Ventik’te Cami Neden Kapatıldı?

Venedik’te, sanat amacıyla kiliseden dönüştürülen cami, bölgedeki Müslümanlar tarafından ibadethane olarak kullanılmaya başlanınca kapatma kararı geldi. Cami yapılmasına izin verilmeyen kentin valiliği de buranın cami olarak kullanılmamaması gerektiği görüşünü savunuyor.

ppp
İtalya’da 56´ncısı bu yıl düzenlenen Venedik Bienali kapsamında 45 yıldır kullanılmayan bir kilise sanat için camiye dönüştürülmüştü; ancak cami daha sonra ibadet amaçlı kullanılmaya başlanınca ‘Yasalar ihlal ediliyor’ denilerek kapatılmasına karar verildi.
Bu yıl 89 ülkenin katıldığı bienalde entegrasyon, din ve kimlik gibi konulara dikkat çekmek isteyen İzlanda asıllı İsviçreli sanatçı Christoph Büchel, İzlanda Pavyonu için Santa Maria della Misericordia Katolik Kilisesi´ni camiye dönüştürerek, provokatif bir esere imza atmıştı.
Nina Magnusdottir´inin küratörlüğünde hazırlanan ve “Merhamet Camisi” adı verilen proje, Venedik´te bugüne kadarki en siyasi bienal olduğu belirtilen etkinliğin sürpriz ve en çok konuşulan sergi mekanı oldu.

8 Comments